10 Adımda SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

10 Adımda SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Herkese iyi günler dileriz arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere SEO uyumlu makale nasıl yazılır onu anlatacağız.

Özellikle web site işleriyle uğraşan arkadaşlar tam olarak doğru şekilde seo uyumlu makale nasıl yazılır çok merak ediyorlar. Sonuçta ne kadar seo uyumlu makale yazarsak sitelerimiz o kadar Google’da en üst sıralara çıkar ve haliyle o derece hit alır diyebiliriz. Sadece arama motoru olarak değil sitenize giren kullanıcıların yazınızı okuması, okuyup da sıkılmaması için de makale yazımına dikkat etmemiz gerekmektedir. En iyi şekilde makale yazmamız için de seo’ya uyumlu kuralları bilmemiz gerekmektedir ve ona göre bir yazı üretmemiz gerekmektedir. Bu yüzden seo uyumlu makalenin önemi çok büyüktür.

Şimdi sizlere elimizden geldiğince maddeler halinde 10 adımda seo uyumlu makale-yazı nasıl yazılır onu anlatalım. İyi okumalar dileriz.

10 ADIMDA SEO UYUMLU MAKALE YAZIMI

1–) Başlık Bölümü, H Etiketleri ve Başlık Uzunluğu

Öncelikle arama motoru ve kullanıcı açısından makalenin içeriğinden çok başlığı önemlidir. Tabii ki içeriği de çok önemlidir fakat başlık en önemli etkendir diyebiliriz. Mesela başlık yazarken “Merhaba bu örnek bir başlıktır” şeklinde değil de “Merhaba Bu Örnek Bir Başlıktır” şeklinde kelimelerin ilk harfi büyük diğerleri küçük olarak yazmak her zaman kullanıcı açısından göze daha iyi gelmektedir. Tabii ki bunun arama motoru bakımından bir önemi yok fakat kullanıcı için bu şekilde yapabilirsiniz.

Bunun dışında başlığın uzunluğu maksimum 60 karakter olmalıdır. Bunun nedeni ise Google’da aratılan bir yazının başlığının tam okunmuyor olmasıdır. Yani aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi ilk başlık uzun olduğu için Google o başlığı 3 nokta … ile devam ettiriyor. Fakat ikinci başlık gayet kısa olduğu için kullanıcı bu başlığın tamamını görmüş oluyor ve ona göre de tıklama oranı daha fazla oluyor. Bu yüzden başlığınız ortalama 40-60 karakter yani 5-6 kelime olursa seo açısından gayet güzel olur diyebiliriz.

Başlık için bir diğer dikkat etmemiz gereken husus H etiketleridir. Başlığımız zaten eğer wordpress, blogger vs. kullanıyorsanız otomatik h1 veya title etiketi içerisine alınıyor. Fakat makale içindeki alt başlıklara da kesinlikle h etiketleri verin. Mesela alt başlıklarınıza <h2> veya <h3> etiketleri verebilirsiniz. Bu etiketlerin sıralaması h1>h2>h3>h4 şeklinde devam etmektedir. Yani en büyüğü h1 oluyor.

Kısaca başlık bölümü makale içerisinde dikkat etmemiz gereken en önemli yerdir. Ayrıca başlığın hepsini büyük harf veya hepsini küçük harfle yazmaktan kesinlikle kaçının. Bu durum seo açısından olmasa da kullanıcı açısından göze kötü gözükebilir. Ayrıca başlıklarda yer alan bağlaç veya edatları (yani,ve,veya,ile,ise) gibi kelimeleri küçük harflerle yazınız.

NOT = Son olarak başlık oluştururken daha dikkat çekici başlıklar yazabilirsiniz. Mesela başlıklarda sayı kullanmaya özen gösterin. Atıyorum “Dünyanın En Dikkat Çekici Mekanları” başlığı yerine “Dünyanın En Dikkat Çekici 7 Mekanı” olarak yazabilirsiniz. Çünkü bu şekilde daha dikkat çekici oluyor ve başlığa tıklanma oranı daha fazla oluyor.

2–) Makale-Yazı Uzunluğu

İkinci olarak makale yani yazı uzunluğuna dikkat etmemiz gerekmektedir. Makalenin uzunluğu seo açısından ortalama 300-400 kelime olması gerekmektedir. Fakat ne kadar uzun olursa o kadar iyidir diyebiliriz. Ama makalenizin içeriği çok kısaysa uzatmanın da anlamı yok. Örneğin bazı haber siteleri spam olarak yazılarını 500 kelimenin üzerilerine çıkartıyorlar ama yarısından fazlası haber başlığı.

İllaki denk gelmiştirsiniz mesela diyelim haberin adı “okullar ne zaman tatil olacak” olsun. Bunu Google’da arattık ve ilk sayfada herhangi bir siteye girdik. Sonuç aşağıda gördüğünüz gibi olacaktır.

Yani soru “okullar ne zaman tatil olacak?” ama makalenin ilk 100 kelimesinde bunun cevabını görebilmeyi umuyoruz fakat göremiyoruz. Bu durum önceleri arama motoru açısından sorun teşkil etmiyordu. Fakat artık yeni gelen güncellemelerle birlikte spam yazılar aramalardan silinebilir. Yani Google artık makalelerde direkt olarak sorunun cevabının geçmesini kullanıcıya uzatmadan verilmesini istiyor. Bu yine kısa bir örnek diyebiliriz. Bazı yazılar var 1000 kelime fakat 700-800 kelimesi başlık ile aynı anahtar kelimeler içeriyor. Yani cevabını kullanıcı yazının sonuna inerek buluyor. İşte bu gibi taktikler yapmanıza gerek yok. Olduğu gibi kullanıcının aradığı bilgiyi direkt olarak verin. Bırakın yazınız 1000 kelime olmasın da 200 kelime olsun. Yeter ki sitenize giren kişi aradığını anında bulabilsin. Sonuçta teknoloji-hız devrindeyiz. Her şey çok hızlı gelişiyor ki insanlar iki saat sitenizde neden aradığını bulmakta zaman geçirsin öyle değil mi?

Ek olarak yazdığınız makalenin kaç kelime olduğunu öğrenmek istiyorsanız Microsoft Word belgesine yazınızı kopyalayabilirsiniz. Orada alt kısımda kelime sayısı yazar.

3–) Açıklama-Meta Bölümü

Yazıyı yazdıktan sonra açıklama yani meta bölümü eklemeyi unutmayınız. Mesela wordpress kullananlar için All in One Seo eklentisinde bu özellik otomatik olarak çıkıyor. Makaleyi yazdıktan sonra bu alana içerisinde 1 kere anahtar kelime geçecek şekilde bir açıklama yazın. 2-3 cümleden oluşabilir.

Örneğin bizim bu yazımız için oluşturduğumuz açıklama yazısı gayet kısa ve net şekilde üstte gördüğünüz gibidir. Sizler de bu şekilde meta bölümü ekleyebilirsiniz. Bu kısım Google’da başlığın altında gözüküyor.

Yani üstteki bir sitede gördüğünüz gibi trigonometri sayfasının açıklaması 1 cümle ve gayet güzel şekilde yazılmış. Sizler de bu tarzda tek cümleyle açıklama kısmı yazın. Eğer açıklama yazmazsanız sorun olmaz çünkü Google veya diğer arama motorları yazı içerisinden otomatik bir bölüm seçiyor ve onu gösteriyor.

4–) Yazı İçlerine Bol Bol Görsel Eklemek

Geldik en önemli kısma. Arkadaşlar yazınızın Google, Yandex vb. arama motorlarında üst sıralarda görünmesini istiyorsanız içerisine kesinlikle en az 1-2 tane görsel ekleyin. Gerçekten hem seo açısından hem de kullanıcı açısından çok önemli bir durum bu. Çünkü genel olarak insanlar düz bir yazı görünce hemen sıkılırlar yazı 100-200 kelime şeklinde kısa bile olsa okunmaz o siteden çıkılır. Ama siz yazınıza en az 1-2 tane konuyla alakalı görsel eklerseniz o yazı büyük olasılıkla okunur. Okunmasa bile eklediğiniz görsellere bakan kullanıcı sitede kalma oranını arttırır. Haliyle yazıya görsel eklemek her açıdan olumlu sonuçlanır diyebiliriz.

Ayrıca görsel eklerken yazılarınızı paragrafa bölmeyi de unutmayınız. 1 paragraf halinde düz bir yazının okunma oranı neredeyse 0’a yakındır diyebilirim size. Bu yüzden makalenizi hem paragraflara ayırın hem de paragraflar arasına ilgili görseller yerleştirin.

5–) Önemli Yerleri Koyu Renkli Yapmak

Yazı içerisindeki önemli yerleri daha doğrusu anahtar kelime diyebileceğimiz keyword kelimeleri koyu renkli yapmanız size her anlamda artı katacaktır. Yazı içerisinde en az 3-4 kelimeyi koyu renkli yapmanızı tavsiye ederiz. Böylelikle okuyucular koyu renklere odaklanacaklar ve direkt olarak aradıklarını yazı içerisinde bulacaklardır. Bu da yazınıza ayrı bir hava katacaktır. Mesela alttaki görselde gördüğünüz gibi bazı önemli kısımları koyu renktir. Sizler de bu şekilde yapabilirsiniz.

Yazınızda ne kadar görsel efekt varsa o kadar dikkat çekicidir diyebiliriz. Bazı kelimeleri koyu renkli yapmak da görsel efekte girer. Ayrıca koyu renkli yapmak yerine mavi veya kırmızı koyu renkli de yapabilirsiniz.

6–) Anahtar Kelime Seçimi

Seo uyumlu makale yazmanın olmazsa olmazı anahtar kelimelerdir (keywords). Ortalama 300-400 kelimelik bir makalede en az 2-3 anahtar kelime geçmelidir. Tabii ki fazlası zararlı olabilir fakat minimum bu miktarlarda yazıda geçirmeye çalışın. Ayrıca anahtar kelimeyi 1 tane olarak belirlemeyin. Yani anahtar kelimenin türevlerini de yazınıza ekleyin. Mesela “istanbul kombi bakımı” anahtar kelimemiz olsun. Bunun türevlerini de yazıya ekleyin. Mesela bu şekilde olabilir;

 • istanbul kombi servisi
 • istanbul kombi bakım
 • istanbul kombi
 • kombi bakımı
 • kombi servisi
 • istanbul ilçeleri kombi bakım
 • kombi bakım hizmeti

Şeklinde kelimeleri sıralayabiliriz. Sizler de bunun gibi bir sürü anahtar kelime oluşturabilirsiniz. Ayrıca bu kelimeleri All in Seo gibi eklentilerde yazmayı unutmayınız.

7–) Etiket Sayısı ve İçeriği

Yazımızı yazdıktan sonra etiket eklemek isteyebiliriz. Etiket sayısı gerçekten çok önemli. İdeal etiket sayısı ortalama 2-3’dür diyebiliriz. 5 ve üzeri zararlı olabilir hatta sizi spama sokabilir. Bu yüzden etiketlerinizi az ve öz seçiniz. Ayrıca All in Seo gibi eklentiler kullanıyorsanız orada anahtar kelimeler kısmına etiketlerinizi yazarsanız diğer tarafa etiket eklemenize gerek yoktur.

Mesela üstte gördüğünüz gibi her yazıda All in Seo eklentisinde böyle bir alan mevcut. Buraya etiketlerinizi sıralayabilirsiniz. Haliyle wordpress’in kendi etiket kısmına bir şey yazmanıza gerek kalmaz. Eğer bunu kullanmıyorsanız da dediğimiz gibi en fazla 3 etiket kullanmanız seo açısından iyi olur. Fazlası zararlı olabilir.

Etiketin içeriği de yine konuyla alakalı yazılar olsun. Mesela 6. maddedeki gibi anahtar kelimeler oluşturabilir bunları etiket olarak yazabilirsiniz.

8–) Öne Çıkan Görsel

Görsele çok önem vermeliyiz diye önceki maddelerimizde belirtmiştik. Aynı şekilde bir yazının daha dikkat çekici olması için öne çıkan görselini kesinlikle özgün ve güzel şekilde ayarlamalıyız. Örneğin burada paylaştığımız yazıyı okuyarak görselleri nasıl özgünleştirebiliriz onu öğrenebilirsiniz. Bu sayede özgün ve göze güzel gözüken resimlerinizi öne çıkan görsel olarak ayarlayabilirsiniz.

9–) Kalıcı Bağlantı Ayarı (Makale Linki)

Bir diğer önemli maddemiz kalıcı bağlantılardır. Aslında wordpress vb. platformlarda kalıcı bağlantılar otomatikman doğru şekilde oluşuyor. Fakat mesela blogger gibi servislerde bu maalesef böyle değil. Blogger’da Türkçe karakterler tam okunmadığı için kalıcı bağlantıda bozukluk olabiliyor. Mesela başlığımız “Dünyanın 7 Harikası” olsun. Bunu bloggerda başlık olarak yazarsanız otomatikman kalıcı bağlantınız “dunyann-7-harikas” gibi olur. İşte bu yüzden bunu manuel olarak düzeltmemiz gerekmektedir. WordPress’de kullansanız siz kalıcı bağlantı kısmına tekrardan göz gezdirin hata olursa mutlaka düzeltin. Eğer hiç düzeltme yapmazsanız yazı linkiniz;

 • www.siteadi.com/dunyann-7-harikas

gibi olur. Ama doğrusu;

 • www.siteadi.com/dunyanin-7-harikasi

gibi olmalıdır. Bu yüzden kalıcı bağlantıları mutlaka düzeltin.

10–) Yazı %100 Özgün Olmalı

Son olarak makalemizi yazdık her şeyi ayarladık iyi güzel fakat yazımız özgün mü değil mi onu kontrol etmemiz gerekiyor. Aslında eğer yazıyı hiç bir yere bakmadan kendiniz yazıyorsanız büyük ihtimalle %100 özgün olacaktır. Fakat bazı yerleri alıntılayarak yazınıza ekliyorsanız işte bu durumda %100 özgün olmaz. O yüzden makalenizi olabildiğince özgün yapmaya çalışın. Özgünlük oranı ne kadar artarsa yazınızın üst sıralara çıkma olasılığı o derecede artar diyebiliriz.

Tabii ki bazı siteler için yazıları %100 özgün yapamıyoruz. Mesela şarkı sözleri, şiir vb. sözler gibi. Sonuçta şarkının sözleri sürekli sabit olduğu için değiştirmek mümkün değil. Bu durumda ise mesela şarkıdaki dörtlüklerin sonuna virgül, nokta vb. şeyler ekleyerek az da olsa özgünlük sağlayabilirsiniz. Diğer durumlarda blog, haber vb. siteleriniz varsa zaten kendi kendinize özgün yapmaya çalışın. Yazının özgünlük kontrolünü buradaki yazımızdan bakarak yapabilirsiniz. Şimdilik en iyi makale özgünlük testi yapan site adresi aşağıdaki gibidir;

 • www.smallseotools.com/plagiarism-checker

Buraya girerek makalenizi kontrol ettirin. %100 özgünse sıkıntı yok yayınlayabilirsiniz. Ama özgünlük düşükse dediğimiz ayarları yapmanızda fayda var.

Bu maddeleri uygularsanız %100 SEO uyumlu olmasa da en azından %80-%90 seviyelerinde arama motorlarına uygun bir yazı yazmış olursunuz. Teşekkürler iyi yazılar dileriz. Faydalı olması dileğiyle…


 • Beğen  
---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Yapılan Yorum (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.