“Acenta” mı “Acente” mi Doğru Yazılışı Nedir? (TDK’ya Göre)

“Acenta” mı “Acente” mi Doğru Yazılışı Nedir? (TDK’ya Göre)

Yazılışı çok karıştırılan kelimeler serisine devam ediyoruz. Bu yazımızda da sizlere acenta mı yoksa acente mi doğru yazılımı nedir TDK’ya göre onu kanıtıyla birlikte paylaşacağız. Dilimize yabancı dillerden geçen kelimeler genelde yanlış yazılabiliyor. Fakat en doğrusunu TDK’nın sitesinden öğrenebiliyoruz. Şimdi bu iki kelimeden hangisi doğruymuş hep birlikte onu inceleyelim.

“Acenta” mı “Acente” mi Doğru Yazılışı Nedir?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Acente
  • Yanlış yazılışları ==> ×Acenta, ×Ajente, ×Ajenta, ×Acanta

Türk Dil Kurumu‘na göre dilimize İtalyanca’dan geçen (agente) ve “Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş.” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı Acente kelimesidir. Bunun dışındaki acenta, ajente vb. kelime türevleri ise hatalı yazılışlardır. Yani yazım kurallarına göre kelimenin doğrusu acentedir.

Yukarıdaki resimden de gördüğünüz gibi TDK’nın resmi sitesi olan sozluk.gov.tr üzerinde de kelime acente olarak yazılıyor. Sizler de siteye girip aratma yapabilirsiniz ve kanıtına yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi ulaşabilirsiniz.


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*