Adobe Photoshop’a Yeni Font (Yazı Tipi) Nasıl Yüklenir?

Adobe Photoshop’a Yeni Font (Yazı Tipi) Nasıl Yüklenir?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Adobe Photoshop programına yeni font yani yazı tipi nereden ve nasıl yüklenir onu anlatacağız.

Photoshop alanındaki en iyi resim düzenleme programıdır diyebiliriz. Programın birçok versiyonu var. Ama halihazırda en çok kullanılan versiyonu Adobe Photoshop CS6‘dır. Photoshop’da özellikle resimlerin üzerine şekilli yazı yazmak mümkün. Bir sürü font tipine sahip olan photoshop’a dilerseniz kendiniz de özel yazı tipi yükleyebilirsiniz. Yani programın içinde yüklü olmayan fontları aşağıda anlatacağımız şekilde programa entegre edebilirsiniz. Ardından dilediğiniz gibi bu fontu programda sınırsız şekilde kullanabilirsiniz.

Bu font yükleme işlemi Photoshop CS4, CS5, CS5.5, CS6 vb. tüm versiyonlarında çalışmaktadır. Şimdi Photoshop programına yazı tipi nasıl yüklenir resimler eşliğinde hemen anlatıma geçelim.

Photoshop Font Yükleme Resimli Anlatım;

1-) Öncelikle arkadaşlar programımıza yeni font yüklemek için sizlere tavsiye ettiğimiz www.dafont.com sitesine giriyoruz. (Veya www.fonttr.com sitesine de girebilirsiniz burada da güzel fontlar var. Daha doğrusu istediğiniz siteye girin Google’dan aratma yaparak bir sürü font indirme sitesi bulabilirsiniz.) Dafont sitesindeki fontların çoğu ücretsizdir fakat Türkçe karakter hataları olabiliyor çoğunda. Yani fontlar Türkçe karakterleri desteklemeyebiliyor artık ona göre araştırıp font bulursunuz kendinize.

Biz mesela dafont.com’dan “God of War” fontunu beğendik. Bunu aşağıdaki gibi “Download” butonuna basarak site üzerinden indiriyoruz.

2-) Ardından indirdiğiniz fontu bilgisayarınızın windows işletim sisteminin kurulu olduğu yere “Yerel Disk (C:) > Windows > Fonts” font kısmına indirdiğiniz font dosyasını yapıştırıyorsunuz. Bu sayede bilgisayarımız fontu tanımış olacak ve photoshop’da bu fontu kullanabileceğiz.

3-) Ardından direkt olarak Adobe Photoshop programını açıyoruz başka bir işlem yapmamıza gerek kalmadan font kısmında god of war fontu otomatikman yüklü olmuş olacak. Programda bu fontu aktifleştirmek için sol üst kısımda bulunan aşağıda gördüğünüz gibi yazı tipleri bölümü var. Oradan yüklemiş olduğunuz yazı tipini arayıp seçin. Biz “GodofWar” fontunu seçtik. Şimdi örnek bir yazı yazalım.

4-) Fontu seçtikten sonra yazım aracını seçerek yazı yazmaya başlıyoruz. Biz “Bu bir denemedir…” yazısını yazdık. Aşağıda gördüğünüz gibi font aktif oldu. Sizler de bu şekilde Photoshop’a istediğiniz fontu yükleyebilirsiniz ve kullanabilirsiniz.

Bu sayede kendi yaptığınız veya internetten bulduğunuz yeni fontları bilgisayara yükleyip programda kullanabilirsiniz.

Bu şekilde photoshop’a yeni font eklemesi yapabilirsiniz. Ayrıca diğer dersler için buradaki “Photoshop Dersleri” kategorisini ziyaret edebilirsiniz. Herkese iyi çalışmalar, iyi tasarımlar dileriz…


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*