Aferim mi Aferin mi Doğru Yazılışı Hangisidir? (TDK Kanıtlı)

Aferim mi Aferin mi Doğru Yazılışı Hangisidir? (TDK Kanıtlı)

Merhabalar bu yazımızda sizlere aferim mi yoksa aferin mi hangisi doğru yazılmıştır onu TDK kanıtlı olarak anlatacağız.

Övme, takdir, beğenme gibi anlamlara gelen kelimemiz genelde aferim veya aferin olarak doğru yazılışı her zaman karıştırılmıştır. Haliyle kelime bu kadar karıştırıldığı için Türkçe yazım kuralları sorularında da karşımıza çıkabiliyor. Bu yüzden özellikle öğrenci arkadaşların kelimenin doğru yazılışını iyice ezberlemelerini tavsiye ederiz. Şimdi Türk Dil Kurumu sitesine göre aferim mi yoksa aferin mi hangi kelime doğru yazılmıştır onu paylaşalım.

Aferim mi Aferin mi Doğrusu Nedir?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Aferin
  • Yanlış yazılışı ==> ×Aferim

Türk Dil Kurumu’nun resmi web sitesine göre kelimenin doğru yazılışı Aferin‘dir. Yani aferim kelimesi hatalı yazılıştır. Doğru yazılımı olan aferin’de de gördüğünüz gibi kelimenin sonu n harfi ile bitecektir.

Yukarıdaki resimden de kanıtına bakabilirsiniz. Sizler de TDK’nın resmi web sitesi olan sozluk.gov.tr’ye girerek aferin ve aferim şeklinde aratma yapabilir bunun sonucunda aratmalarda aferim’in çıkmadığını sadece aferin‘in yani doğru yazılanın çıktığını göreceksiniz.

Kısacası kelimenin doğrusu sonu n ile biten AFERİN‘dir. Bunun dışındakiler yanlış yazılmıştır. Faydalı olması dileğiyle sınavlarda başarılar dileriz.


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*