Alexa’da En İyi Siteler Sıralamasına Nereden Bakılır?

Alexa’da En İyi Siteler Sıralamasına Nereden Bakılır?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Alexa’da dünyanın en iyi siteler sıralamasına nasıl bakılır onu anlatacağız.

Alexa, dünyanın en iyi siteler sıralamasını yapan bir web sitelerinden birisidir. Hatta çoğu kesime göre en iyisidir diyebiliriz. Alexa.com’a girerek hem global hem de yerel site sıralamasına bakabilirsiniz. Örneğin herkesin de tahmin ettiği gibi google.com 1. sırada yer alıyor. 2. sırada ise youtube.com yer alıyor. Bu şekilde en iyi siteler sıralamasına bu siteden ulaşabilirsiniz. Site sıralaması yaparken veri olarak en çok ziyaret edilen, en çok sitelerinde backlink bulunan siteleri baz alıyorlar. Ama genel olarak hit sayısına göre sıralama yapılıyor diyebiliriz. Şimdi maddeler halinde alexa’da site sıralamasına nasıl bakılır onu anlatalım.

Alexa’da En İyi Siteler Sıralamasına Nasıl Bakılır?

Site sıralamasına hızlı şekilde bakmak için gireceğiniz adres ==> www.alexa.com/topsites

1-) Site sıralamasına bakmak için öncelikle www.alexa.com sitesini açıyoruz. Ardından sitenin en altına iniyoruz. Buradan aşağıda gördüğünüz gibi “Top Sites” linkine tıklıyoruz.

2-) Ardından www.alexa.com/topsites sitesi açılacaktır. Burada aşağıda gördüğünüz gibi dünyanın en iyi siteleri sıralaması karşımıza çıkacaktır. Ayrıca dilerseniz direkt olarak “alexa.com/topsites” sayfasını da tarayıcınızdan açabilir hızlı olarak site değerlerine bakabilirsiniz.

3-) Burada dediğimiz gibi dünya genelindeki site sıralaması mevcuttur. Gördüğünüz gibi google, youtube, facebook vb. dünya çapında ünlü sitelerin hepsi ilk 10 sıralama içerisinde yer almaktadır. Eğer ülkeler çapında sıralamaya bakmak isterseniz o zaman üst menüden “By Country” menüsüne tıklıyoruz.

4-) Ardından burada hangi ülkenin en iyi sitelerine bakmak isterseniz onu seçiyoruz. Mesela ülkemizdeki sıralamaya bakmak istiyorsak “Turkey” yazısına tıklıyoruz.

5-) Akabinde ülkemizdeki en popüler sitelerin sıralamasını burada görebiliyoruz. Gördüğünüz gibi yine google.com birinci sırada bulunuyor. Mesela 5. sırada sahibinden.com sitesi yer almaktadır. Yani ülkemizde en çok ziyaret edilen 5. web sitesi sahibinden sitesidir.

6-) Bu şekilde diğer site sıralamalarına da bakabilirsiniz.

Böylelikle alexa sitesi üzerinden en iyi siteler sıralamasına bakabilirsiniz. Umarız yararlı olur. İyi çalışmalar dileriz.


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Yapılan Yorum (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*