“alobora” mı “alabora” mı Doğrusu Nedir? (TDK Kanıtlı)

“alobora” mı “alabora” mı Doğrusu Nedir? (TDK Kanıtlı)

Merhabalar bu yazımızda sizlere alobora mı yoksa alabora mı hangi kelime doğru yazılmıştır onun cevabını paylaşacağız.

Gemicilik terimleriyle alakalı doğru yazılışı en çok karıştırılan kelimelerden birisi de alobora-alabora ikilisidir. Aslında her ikisi de doğru gibi durmaktadır fakat gerçekte 1 tanesi TDK’ya göre doğru yazılmıştır. Şimdi hangi kelime doğrudur kanıtıyla birlikte paylaşalım.

Alobora mı Alabora mı Doğru Yazılışı Hangisidir?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Alabora
  • Yanlış yazılışı ==> ×Alobora

Türk Dil Kurumu’na göre dilimize İtalyanca’dan (albora) geçen ve “Geminin yan yatması.” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı Alabora kelimesidir. Alobora kelimesi ise hatalı yazılıştır. Yani kelimenin 3. harfi a harfi olmalıdır. O harfi olan kelime ise yazım kurallarına göre yanlış yazılan kelimedir.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi sozluk.gov.tr üzerinde de kelimenin doğrusu alabora olarak belirtilmektedir. Sitede alobora olarak aratıldığında bir kelime çıkmamaktadır. Haliyle bu da bize kelimenin alabora olduğunu kanıtlamaktadır.

Diğer yazım kuralları ile ilgili doğru-yanlış kelimelerin listesine “Türkçe-Edebiyat” kategorisinden ulaşabilirsiniz ve oradan kelimelere çalışabilirsiniz. Tüm sınavlarda başarılar dileriz.


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*