Altın,Gümüş ve Bronz Madalyaların Parasal Değerleri Nelerdir

Altın,Gümüş ve Bronz Madalyaların Parasal Değerleri Nelerdir

Merhabalar arkadaşlar bu yazımda sizlere altın,gümüş ve bronz madalyaların parasal değerlerini paylaşacağım.Umarım faydalı olur.

Öncelikle altın,gümüş ve bronz madalyalar bildiğimiz gibi olimpiyat oyunlarında,futbol müsabakalarında,dünya kupası şampiyonalarında vb. tüm spor müsabakalarında ilk 3’e giren yarışmacılara veya takımlara dağıtılıyor.1. ye altın madalya 2. ye gümüş madalya ve 3. ye ise bronz madalya veriliyor.Yani altın>gümüş>bronz diyebiliriz.

Şimdi gelelim madalyaların ağırlıklarına ve parasal değerlerine.

Altın madalyanın parasal değeri ve ağırlığı;

Altın madalyanın tanesi 412 gram ağırlığındadır.Ve bunun sadece yüzde 1.34’ü som altındır.Yani 412 gramın %1.34’ünü alırsak elde ettiğimiz sonuç bize 1 madalyada toplam 5.5 gram som altın olduğunu gösteriyor.Geriye kalanın çoğu ise gümüştür.Az bir miktar bakır bulunmaktadır.Bu hesaplara göre 1 altın madalyanın toplam parasal ederi 2000 tl civarındadır diyebiliriz.

Gümüş madalyanın parasal değeri ve ağırlığı;

Gümüş madalyanın ise %92 si hakiki gümüştür.Geriye kalan %8 lik kısmı bakırdır.Buna göre hesapladığımızda ise 1 adet gümüş madalyanın toplam parasal değeri ortalama 600 tl dir diyebiliriz.

Bronz madalyanın parasal değeri ve ağırlığı;

Son olarak bronz madalyaya geldik.Bronz madalya bakırdan yapılıyor.Ve 1 adet bronz madalyanın %97 si bakırdır diyebiliriz.Geriye kalan miktarı ise çinko içermektedir.1 adet bronz madalyanın parasal değeri ise ortalama 15 tl civarındadır.

admin

Merhabalar ben Mustafa , Yıldız Teknik Üniversitesi'nde matematik mühendisliği okuyorum.Siteye her gün her telden içerik eklemeye çalışıyorum.Sormak istediğiniz sorular olursa bana mustafamsirin@gmail.com adlı mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.