“Anotomi” mi “Anatomi” mi Doğrusu Nedir? (TDK’ya Göre)

“Anotomi” mi “Anatomi” mi Doğrusu Nedir? (TDK’ya Göre)

Merhabalar bu yazıda sizlere anatomi mi yoksa anotomi mi hangi kelime TDK’ya göre doğru yazılmıştır onu kanıtıyla paylaşacağız.

Yine yazılışı en çok karıştırılan kelimelerin arasında anatomi-anotomi kelimesi geliyor. Bu aralar TDK’ya göre kelimelerin doğru yazılışlarını sık sık paylaşıyoruz çünkü Türkçe deneme sınavlarında yazım kurallarında sık sık bu tarz kelimelerin doğru yazılışları soruluyor. Haliyle bizler de sizlere aklınızda kalsın diye detaylı olarak kelime kelime anlatım yapıyoruz. Tabii ki kelimenin doğru yazılışlarını TDK’nın resmi sitesine göre paylaşıyoruz. Şimdi lafı uzatmadan bu iki kelimeden hangisi doğru yazılıştır onu resimle birlikte paylaşalım.

Anotomi mi Anatomi mi Doğru Yazılışı Hangisidir?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Anatomi
  • Yanlış yazılışı ==> ×Anotomi

Türk Dil Kurumu‘na göre dilimize Fransızca’dan (anatomie) geçen ve “İnsan, hayvan ve bitkilerin yapısını ve organlarının birbiriyle olan ilgilerini inceleyen bilim dalı.” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı Anatomi kelimesidir. Yani 3. harfi a olmalıdır. 3. harfi o olan Anotomi kelimesi ise yanlış yazılıştır.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi kelimenin doğru yazılışı anatomidir. Sizler de sozluk.gov.tr sitesine girerek doğru veya yanlış tüm kelimeleri sorgulatabilirsiniz. Eğer aratma kısmında aradığınız kelime çıkmıyorsa yazımı yanlıştır diyebiliriz.

Türkçe derslerinde herkese başarılar dileriz.


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*