Arefe Gecesinde Okunacak Dualar

Arefe Gecesinde Okunacak Dualar

Herkese hayırlı günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Kurban bayramından bir gün önceki gün olan arefe gününün gecesinde okunacak duaları paylaşacağız. Şimdiden herkese iyi ilimler dileriz.

İbni Mes’ud (Radıyallahu Anh)’dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Rasullüllah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:

“Her kim Arefe gecesi (veya günü) şu kelimeleri 1000 kere söylerse içinde bir günah veya akrabayla ilişkiyi kesme mahiyetinde bir istek bulunmaması şartıyla o kişi Allah-u Te’ala’dan ne isterse, mutlaka onu kendisine verir.

(O kelimeler de şunlardır:)

“Arş’ı semada olan Allah’ı tesbih ederim. Kudreti(nin eserleri) yerde olan Allah’ı tesbih ederim. Denizde yolu olan Allah’ı tesbih ederim. Rahmeti cennette olan Allah’ı tesbih ederim. Kahır saltanatı ateşte olan Allah’ı tesbih ederim. Adaleti kıyamet gününde (zuhur edecek) olan Allah’ı tesbih ederim.

Rahmeti (yağmuru ve rızkı) havada olan Allah’ı tesbih ederim. Hükmü (ölüm fermanı) kabirlerde (açığa çıkmış) olan Allah’ı tesbih ederim. Semayı (direksiz) yükseltmiş olan Allah’ı tesbih ederim. Yeri döşemiş olan Allah’ı tesbih ederim. Kendisinden kurtuluş (için kaçış) yine ancak Kendisine olan Allah’ı tesbih ederim.” ”

İbnü’r-Ressam (Rahimehullah) bu hadis-i şerif hakkında şu beyanda bulunmuştur: “İmam Abdülaziz ed-Dirini (Rahimehullah)’ın ‘Taharatü’l-kulub’ isimli eserinde naklettiği bir rivayette, adet zikmetrediği için bunun zahiri ifadesine göre, 1 kere dahi okuyana Allah’u Te’ala’nın muradını vereceği umulur.” buyurmuştur.

Bu tesbihâtın okunuşu aşağıdaki gibidir:

Tesbihat bu şekildedir. Bin kere okuyamayanlar en azından bir kere okursa inşallah aynı sevabı almasalar da epey sevap kazanırlar. Şimdiden hepinizin Kurban bayramı ve arefe gecesi mübarek olsun. Allah’a emanet olunuz…

Kaynak = Cübbeli Ahmet Hoca / Lalegül Dergisi


  • Beğen  
---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.