Atatürk’ün Mirasını Bıraktığı Kurumlar Hangileridir?

Atatürk’ün Mirasını Bıraktığı Kurumlar Hangileridir?

Merhabalar arkadaşlar bu yazımızda sizlere Atatürk’ün mirasını bıraktığı kurumlar hangileridir onların isimlerini kısaca paylaşacağız.

Atatürk Hangi Kurumlara Mirasını Bırakmıştır?

Mustafa Kemal Atatürk mirasını aziz Türk milleti için 2 büyük kuruma devretmiştir. Bu kurumlar Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu‘dur.

1-) Türk Dil Kurumu:

Türk Dil Kurumu yani kısaca TDK, 12 temmuz 1932 senesinde Atatürk tarafından kurulmuştur. Bu kurum Türkçe’yi incelemek ve geliştirmek amacıyla kurulmuştur. Kurumun merkezi Ankara’da yer almaktadır. Atatürk mirasının bir kısmını Türk Dil Kurumu’na devretmiştir. Resmi web sitesine “www.tdk.gov.tr” adresinden ulaşabilirsiniz.

2-) Türk Tarih Kurumu:

Türk Tarih Kurumu yani kısaca TTK, Atatürk tarafından Türk tarihinin ilk kaynaklardan araştırılması maksadıyla 12 nisan 1931 yılında kurulmuştur. Atatürk aynı şekilde mirasının büyük bir kısmını Türk Tarih Kurumu’na bağışlamıştır. TTK’nın resmi sitesine ise “www.ttk.gov.tr” adresinden erişebilirsiniz.

Kısacası Atatürk’ün mirasını bıraktığı 2 kurum vardır. Bunlar Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’dur. Gerek bilgi yarışmalarında gerekse kpss, üniversite vb. sınavlarda genel kültür veya tarih bölümünde bu konuyla alakalı soru sorulabiliyor. Yani mesela aşağıdaki kurumlardan hangisine Atatürk mirasını bırakmıştır tarzında sorular sorulabilir. Bu bakımdan bu iki kurumu iyi bilmek gerekmektedir.


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*