Avokadonun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Avokadonun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Meksika Mutfağının vazgeçilmez meyvesi avokado ülkemizde de çok tercih edilen bir bitkidir. Cilt bakımında çok sık kullanılan avokadonun faydalarını saymakla bitiremeyiz.

Dünyada en faydalı besinler arasında gösterilen avokadonun vücut sağlığına katkıları şunlardır:

1-) Protein açısından oldukça zengindir. Et ve tahıl gibi kilo yapan besinler yerine avokado tüketilmesi kilo verme sorunu olanlar için çok iyi bir tercih olacaktır. Çocuk gelişimi açısından çok faydalıdır.

2-) Birlikte tüketildiği sebze ve meyvelerin etkisini ve faydasını arttırır. Tek başına güçlü bir vitamin ve mineral kaynağıdır. A, D, E, K vitaminleri yağda çözülebilen vitaminlerdir. Avokado bu vitaminlerin çözünmesini kolaylaştırır. Avokado antioksidan emilimini 5 kat arttırdığı ortaya çıkmıştır.

3-) Spor öncesi ve sonrası beslenmeleri düzene sokar. İçerdiği potasyum miktarı muzdan fazladır. Potasyum vücuttaki elektrolit sıvı dengesini düzene sokar. Koşu ve egzersiz gibi spor öncesi avokado tüketilmelidir.

4-) Avokadonun ağrı kesici özelliği varır. Spor antrenmanları sonrası oluşan kemik kas ve eklem ağrılarının önlenmesinde önemli rol oynar.

5-) Avokado kilo vermeye yardımcı olur. Doymamış tekil yağlar içerir. Bu yağlar vücut için faydalıdır. Beyinde tokluk hissi yaratır. Kilo kaybına yardımcı olur. Düşük oranda karbonhidrat içerir. Fiber açısından da zengindir.

6-) Kolesterol dengesini düşüren avokado kalp dostu bir meyvedir. Trigliserid seviyesinin azalmasını destekler.

7-) Bazı kanser türleri ile savaşmada vücuda direnç sağlar.


  • Beğen  
---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.