Bilader mi Birader mi Doğru Yazılışı Nedir? (TDK’ya Göre)

Bilader mi Birader mi Doğru Yazılışı Nedir? (TDK’ya Göre)

Selamlar, bu yazımızda sizlere bilader mi yoksa birader mi hangi kelime doğru yazılmıştır onu anlatacağız.

Yine en çok karıştırılan kelimelerden birisi bilader-birader ikilisidir. Aslında okunduğunda yanlış söylense de anlam bakımından farklılık yok. Fakat Türkçe-Edebiyat sınavlarında yazım kuralları için kelimelerin doğru yazılışını bilmemiz gerekmektedir. Peki bu kelimenin doğrusu TDK’ya göre nedir şimdi hep birlikte öğrenelim.

Bilader mi Birader mi Doğrusu Hangisidir?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Birader
  • Yanlış yazılışı ==> ×Bilader

Türk Dil Kurumu‘nun resmi web sitesine göre dilimize Farsça’dan geçen ve “Erkek kardeş” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı birader kelimesidir. Bilader kelimesi ise hatalı yazılıştır. Yani kelimenin doğrusunda 3. harf r harfi olmalıdır. 3. harfi l olanı ise yanlıştır.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi TDK’nın resmi sitesi olan sozluk.gov.tr sitesinde de kelimenin doğrusu Birader olarak yazmaktadır. Kendiniz de siteye girerek kontrol edebilirsiniz. Bilader olarak arattığımızda öyle bir kelime olmadığını göreceksiniz. Böylelikle kelimenin doğrusunun birader olduğunu anlamaktayız.

Umarız faydalı olur. İyi dersler ve iyi çalışmalar dileriz.


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*