Bilgisayar Öğretmenleri Ne İş Yapar? Çalışma Koşulları Nelerdir?

Bilgisayar Öğretmenleri Ne İş Yapar? Çalışma Koşulları Nelerdir?

Bilgisayar Öğretmenleri Ne İş Yapar?

Bilgisayar öğretmenleri İlköğretim ve orta öğretim kurumlarında öğrencilere bilgisayar dersi verir. Öğrencilere bilgisayar kullanmayı öğretirler. Eğitim vereceği gurubun seviyesine uygun eğitim programı tasarlar. Milli eğitim bilgisayar müfredatını mesai saatleri içinde uygular. Sorumlu olduğu bilgisayar atölyesini derse hazır hale getirir. Bilgisayar öğretmenleri kendisine ait ders programını uygular. Öğrencilere bilgisayar dersi kazanımlarını kazandırmak için etkinlikler tasarlar. Öğrencilerin gelişim düzeylerini yakından takip eder. Okullarda eğitici kulüp çalışmalarına katılır. Bilgisayar öğretmenleri öğrencilerin alan ve ders seçimine destek olur. Dönem sonunda öğrencilerin bilgi ve becerilerini ölçmek için sınavlar yapar. Okulda kendisine verilen nöbetleri tutar.

Bilgisayar Öğretmenliği Mesleğinin Gerektirdiği Özellikler Nelerdir?

Bilgisayar Öğretmenleri üst düzey akademik psikomotor becerisine sahip kişilerdir. El ve göz koordinasyonu gelişmiş kişilerdir. Duygu ve düşüncelerini çok rahat ifade edebilir. Teknolojiye ilgi duyan ve teknolojiyi yakından takip eden kişilerdir. Bilgisayar öğretmenleri dikkatini işine veren, olumlu öğrenme ortamı oluşturabilen kimselerdir. Sinirlerine hakim olana, anlayışlı ve hoşgörülü kimselerdir. Olaylar arasında neden sonuç ilişkisi kurabilen kişilerdir. Kapalı ortamda çalışmayı seven, bilgisayar ile haşir neşir kimselerdir. Bilgisayar öğretmenleri mesleğinin sorunları ile ilgilenip bu sorunlara çözüm üretmeye çalışan aktif ve girişken kişilerdir. Öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlayan ve onlarla sağlıklı iletişim kurabilen kişilerdir.

Bilgisayar Öğretmenliği Mesleğinin Çalışma Koşulları Nelerdir?

Bilgisayar Öğretmenleri üniversiteye sayısal puan türünden giriş yaparlar. Görevlerini sınıf ortamında sesiz ve temiz mekanlarda yaparlar. 4 yıl eğitim aldıktan sonra kpss sınavı ile görev yerlerine atanırlar. Genel kültür ve mesleki anlamda dersler görürler. Bilgisayar öğretmenleri bölüm mezunları formatör unvanını alır. Meslek liselerinde, ortaokullarda özel ve kamu kuruluşlarında görev yaparlar.


  • Beğen  
---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.