Birleşik Krallığa Bağlı Ülkelerin İsimleri, Bayrağı ve Haritası

Birleşik Krallığa Bağlı Ülkelerin İsimleri, Bayrağı ve Haritası

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Birleşik Krallığa bağlı tüm ülkelerin isimlerini ve haritadaki yerlerini göstereceğiz.

Birleşik Krallık ve İngiltere birbiriyle karıştırılıyor. Fakat gerçekte İngiltere ayrı bir ülke olup birleşik krallık ise 4 ülkenin birleşiminden oluşan bir topluluktur diyebiliriz.

birleşik krallık bayrağı

birleşik krallık bayrağı

Birleşik krallığın bayrağı üstteki gibidir. Genelde bu bayrak İngiltere ülkesinin zannediliyor ama öyle değildir. Bu “United Kingdom” yani birleşik krallığın bayrağıdır. Şimdi birleşik krallıkta yer alan ülkelerin isimlerini paylaşalım ardından haritadaki yerlerini gösterelim.

Birleşik Krallığa bağlı toplamda 4 ülke vardır. Bunlar İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda‘dır. Bu 4 ülkenin tamamı birleşik krallığı oluşturur. Her ülkenin kendine ait yönetim şekli vardır. Bu ülkelerden en kalabalığı ve büyük olanı İngiltere’dir. Şimdi birleşik krallıktaki ülkelerin haritadaki yerlerine bakalım.

birleşik krallık haritası

birleşik krallık haritası

Gördüğünüz gibi haritadaki yerleri bu şekildedir. İskoçya kuzeyde, Kuzey İrlanda batıda, Galler ortada ve İngiltere ise doğuda yer almaktadır. Ayrıca birleşik krallığın kısaltma olarak yazılışı “UK” ‘dir. Bu “United Kingdom” kelimesinin baş harflerinden gelmektedir.

NOT = Son olarak belirtmeden geçmeyelim birleşik krallık ve büyük britanya birbirine karıştırılabilir. Fakat bunlar aynı şey değillerdir. Birleşik krallık üstte belirttiğimiz gibi 4 ülkeden oluşurken büyük britanya ise Kuzey İrlanda hariç diğer 3 ülkeden oluşmaktadır. Yani İngiltere, Galler ve İskoçya‘nın 3’ü büyük britanya yani “Great Britain” grubunu oluşturur.

Yazımızın sonuna geldik. Umarız paylaştığımız bilgiler yararlı olur. Herkese iyi dersler ve iyi çalışmalar dileriz…


  • Beğen  
---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.