Bitkilerde Nasti Hareketleri Konu Anlatımı ve Örnekler

Bitkilerde Nasti Hareketleri Konu Anlatımı ve Örnekler

Merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere bitkilerde nasti hareketleri nedir ve çeşitleri nelerdir onun konu anlatımını yapacağız. Ayrıca bu nasti hareketleri ile ilgili örnekler paylaşacağız.

Nasti Hareketleri

Uyaranın yönüne bağlı olmayan irkilme hareketlerine nasti hareketleri denir. Nasti hareketlerinin oluşmasında turgor basıncı etkilidir. Nasti hareketleri 3’e ayrılır. Bunlar fotonasti, sismonasti ve termonastidir. Şimdi bunların anlatımını paylaşalım.

Fotonasti

Işık etkisiyle görülen hareketlerdir. Örneğin Akşamsefası (Mirabilis jalapa) bitkisinin çiçekleri gündüz kapalıdır. Hava kararmaya başladığında ışık şiddeti azalınca çiçekler açar (aşağıdaki resimden bakabilirsiniz). Fasulye bitkisinin yapraklarının gündüz dik gece eğik durması, sarmaşık bitkisinin çiçeklerinin gündüz açması gece kapanması vb. olaylar fotonasti hareketine örnektir.

Akşamsefası'nda fotonasti hareketi

Akşamsefası’nda fotonasti hareketi

Sismonasti

Sarsıntı ve dokunmanın neden olduğu nasti hareketidir. Sismonastinin en güzel örneği Küstüm otu (Mimosa pudica) bitkisinde görülmektedir. Bu bitki dokunma ile yapraklarını kapatır (aşağıdan bakabilirsiniz). Aynı şekilde sismonasti hareketine örnek olarak böcekkapan bitkisini verebiliriz. Böcekkapan (Dionea muscipula) bitkisinde (veya böcekçil bitkiler olarak da geçiyor) yaprak ayası içine böcek gelirse buradaki duyarlı tüyler yaprakta aniden bir turgor değişimi meydana getirerek yaprakların kapanmasını sağlar.

Küstüm otunda sismonasti hareketi

Küstüm otunda sismonasti hareketi

Termonasti

Sıcaklığın etkisiyle görülen hareketlerdir. Laleler düşük sıcaklıkta kapalı iken yüksek sıcaklıkta açar (aşağıdan görebilirsiniz).

Lale bitkisinde termonasti hareketi

Lale bitkisinde termonasti hareketi

Bu dersimizde bitkilerdeki nasti hareketlerinin konu anlatımını ve örneklerini paylaştık. Umarız yararlı olur. Herkese derslerinde başarılar dileriz. İyi çalışmalar…

Kaynak = MEB


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.