C Programlama Dili EBOB-EKOK Hesaplama

C Programlama Dili EBOB-EKOK Hesaplama

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere C programlama dili ile ebob-ekok hesaplama programını ve programın kodlarını paylaşacağız.

Ebob, en büyük ortak bölen ve ekok, en küçük ortak kat anlamına gelmektedir.Bu iki değerin hesaplaması gayet kolaydır.Bir sayıyı nasıl asal çarpanlarına ayırıyorsak aynı şekilde 2 sayıyı yan yana yazıyoruz.Ardından 2,3,5 şeklinde en küçükten büyük asal sayılara doğru bölüyoruz.Mesela 15 ve 24 sayısını ele alalım.Bu sayıların hem ebobunu hem de ekokunu bulalım.

Gördüğünüz gibi 15 ve 24’ün ekoku 120 ve ebob’u ise 3 çıkmaktadır.Şimdi aynı hesabı C programlama diline dökelim ve kodları paylaşalım.

C Programlama Dili EBOB-EKOK Hesaplama Kodları

Kodlar bu şekildedir.Şimdi örnek ekran görüntüsü paylaşalım.

Gördüğünüz gibi dışarıdan 12 ve 18 sayılarını girdik.Bu sayıların ekoku 36 ve ebobu 6 çıkmaktadır.Arkadaşlar üstte yazdığımız gibi kodlar biraz uzun oldu.Ama dediğimiz gibi daha iyi anlamanız açısından uzun ve 4 tane for kullanarak kodladık.

Diğer c programlama örnek projelere buradaki sayfa altından ulaşabilirsiniz.

Umarız faydalı olur.Eğer anlamadığınız yer olursa yorum kısmından yazabilirsiniz.Teşekkürler.Herkese iyi çalışmalar dileriz…


  • Beğen  
---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.