C Programlama İle NxN Matris Determinantı Hesaplama

C Programlama İle NxN Matris Determinantı Hesaplama

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere C programlama dili ile nxn matrislerin determinantını hesaplayan programın kodlarını paylaşacağız.

Özellikle üniversiteye giden öğrenci arkadaşlarımız için ödevlerde ve sınavlarda karşılarına soru olarak çıkabilecek olan determinant hesaplama programının kodlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.Kodların yanlarına açıklamalarını yazdık.Ardından bir ekran görüntüsü de paylaştık.

Kısaca programdan bahsedelim.Programa dışarıdan nxn şeklinde matris giriliyor.Ardından teker teker eleman değerleri de giriliyor.Bu matris 2×2, 3×3, 4×4 vb. şeklinde olmak zorundadır.Çünkü atıyorum 2×3 lük bir matrisin determinantı hesaplanmaz.Determinant hesabı için matrisin satır ve sütun sayıları eşit olmalıdır.Ardından program otomatik işlemleri yapacak ve matrisin determinantını sizlere sunacaktır.

Programda 2 ayrı fonksiyon kullanılmıştır.İlki ana fonksiyon olan “main” ,diğeri de determinant hesabı yapılan “determinant” fonksiyonudur.Burada 1×1 ve 2×2 lik matrislerin determinantları kolaylıkla bulunmaktadır.Diğer uzun matrislerin determinantları ise minör ve kofaktörleri yardımıyla hesaplanır.Yani mesela 3×3 lüğü ele alalım.Burada sırasıyla ilk satır ilk sütun elemanını alıp -1 üzeri bulunduğu sıra yazılıp ardından o sayıya değmeyecek 2×2 lik matrisi alıp onun determinantı şeklinde alınır ve hepsinin toplamı da 3×3’lüğün determinantını vermiş olur.Şimdi kodlara ve anlatımına geçelim.

C Programlama Dili İle NxN Matris Determinantı Hesaplama Programı Kodları

Kodlar bu şekildedir.Şimdi ekran görüntüsü paylaşalım.

Yukarıda gördüğünüz gibi dışarıdan 3×3 lük bir matris girdik.Elemanlarını ise 1,2,3,4,5,6,7,8,9 olarak girdik.Sonuç olarak program matrisin determinantını hesapladı ve bizlere “0” değerini verdi.Gerçekten de elle yaptığımızda bu matrisin determinantının 0 olduğunu görüyoruz.Sizler de bu kodlar sayesinde determinant hesabı yapabilirsiniz.Kodlar aşağıdaki kaynaklardan alıntıdır.Oradan daha detaylı bakabilirsiniz.

Determinant hesaplama programı bu şekildedir.Umarız faydalı olur.Diğer C dili program kodlarına buradaki sayfadan ulaşabilirsiniz.Herkese iyi çalışmalar dileriz…

Kaynaklar=


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.