Çalan Şarkının (Müzik) İsmi Nasıl Bulunur?

Çalan Şarkının (Müzik) İsmi Nasıl Bulunur?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere çalan şarkının ismi nasıl bulunur onu anlatacağız.

Televizyonda dizi-filmlerde, radyolarda, Avm’lerde veya sokakta gezerken yanımızdan geçen arabada çalan bir şarkı aklımıza kazınmış olabilir. Özellikle 10-15 saniye dinlediğimizde çok etkilenebiliriz ve o şarkının ismini bulup tamamını dinlemek isteriz. İllaki sizler de denk gelmiştirsiniz. Birden radyoyu açtığımızda orada çalan müziği çok beğeniriz ve onun adını öğrenmek isteriz. Haliyle radyoda yazmayacağı için o aklımızda kalır ve şarkı ismini bulmadan rahat uyuyamayız. İşte bu ve buna benzer durumlarda çalan şarkının ismini en kolay yoldan nasıl öğrenebiliriz şimdi sizlere onu paylaşacağız.

Çalan şarkının adını öğrenmek için birçok yöntem var. Bunlar mobil cep telefonlarından ve bilgisayarlardan farklı şekilde yapılmaktadır. Telefonlardan bir uygulama ile bulabildiğiniz gibi bilgisayardan da bir web sitesi sayesinde çakan şarkının adını kolaylıkla bulabilirsiniz.

Şarkı Sözleriyle Çalan Müziği Bulma:

1–) Sözlerini aratarak bulma;

İlk öncelikle site veya uygulamalara geçmeden bu yolu deneyebilirsiniz. Eğer dinlediğiniz şarkının az da olsa bir kısmının sözlerini biliyorsanız youtube üzerinden aratma yaparak ulaşabilirsiniz. Mesela bir şarkı düşünün. Bu şarkı içinde geçen kelimeleri az çok biliyorsanız bunu aratarak şarkının tam adına ulaşabilirsiniz. Eğer şarkı yabancı bir müzikse yine aynı durum geçerlidir. İngilizceniz az çok varsa en azından 2-3 kelime şarkının sözünü aklınızda tutun ve youtube aratmalardan aratın. Sonrasında şarkıyla alakalı en yakın sonuçlar karşınıza çıkacaktır. Ayrıca mesela youtube’ye şarkının melodisini bile yazsanız size şarkıyı bulabiliyor. Mesela “dıt dıt dıt dıdıı” şeklinde aratmalar yaparsanız da bulmak istediğiniz müziğe ulaşabilirsiniz.

Buna ek olarak diyelim yolda giderken bir arabada müzik çalıyor ve çok hoşunuza gitti bu müzik. Haliyle ismini öğrenmeniz için ya şarkı sözünden az bir kesit bilmeniz gerekecek veya arabayı durdurup “Bakar mısınız bu şarkının adı nedir?” diye soracaksınız. Eğer arabayı durdurabiliyorsanız çok iyi olur hiç uğraşmadan sorarak şarkının ismini bulabilirsiniz 🙂

Bilgisayardan Web Sitesi ile Çalan Şarkının İsmini Bulma:

2–) Midomi.com sitesi ile mırıldanarak ve söyleyerek bulma;

Eğer şarkının melodisi aklınızda ise ve mırıldanarak söyleyebiliyorsanız midomi.com sitesi tam da size göredir. Siteye girdikten sonra aşağıda gördüğünüz gibi anasayfada çıkan “Click and sing or hum” butonuna basın. Ardından mikrofonu etkinleştirme bildirimi gelecek sitenin sol üstünde. Onu etkinleştirdikten sonra şarkıyı ağzınızla mırıldanın, söyleyin veya telefonunuzda kayıtlıysa bu siteye mikrofona yaklaştırarak dinletin.

Ardından site sizlere şarkının ismini verecektir. Bu alanda en iyi sitelerden birisi budur diyebiliriz. Dediğimiz gibi bu site üzerinden mikrofona yaklaşarak şarkının melodisini mırıldanarak söyleseniz bile size şarkının adını bulacaktır. Ayrıca şarkıyı tamamen buraya da söyleyebilirsiniz. Yeter ki mikrofona konuşun o site size yardımcı olacaktır. Siteye buradan giriş yapabilirsiniz.

3–) AudioTag ile upload yaparak şarkıyı bulma;

Eğer elinizde şarkının bir kısmı varsa veya tamamı varsa ama ismini bulamıyorsanız audiotag.info sitesine giriş yapıp elinizdeki müzik dosyasını buraya upload ederek şarkı ismini bulabilirsiniz.

Siteye girdikten sonra yukarıdaki gibi “upload” butonuna basın ve ismini bulmak istediğiniz şarkıyı buraya yükleyin. Ardından site sizlere en yakın sonuçları bulacaktır. Buraya tıklayarak siteye ulaşabilirsiniz.

Telefondan Uygulama ile Çalan Şarkının İsmini Bulma:

4–) Shazam ile hızlı şekilde şarkı ismini bulma;

Geldik mobil uygulamalar aracılığı ile çalan şarkının adını öğrenmeye. Android ve iOS telefonlarda en popüler uygulama Shazam‘dır. Bu uygulamayı telefonunuza yükleyerek çalan şarkının adını bulabilirsiniz. Buradaki resmi sitesine girerek uygulamayı telefonunuza yükleyin. Uygulamayı yükledikten sonra “Dinle” butonuna basın ve ismini öğrenmek istediğiniz şarkıyı uygulamaya dinletin. Ardından en yakın sonuçları uygulama sizlere verecektir. Şarkı adını ve şarkıyı söyleyen sanatçının ismini de uygulama ücretsiz karşınıza çıkartır. Shazam uygulaması toplamda 3 küsur milyon kez indirilmiştir yani bu alanda liderdir diyebiliriz.

5–) SoundHound ile öğrenme;

Aynı şekilde SoundHound uygulaması ile de şarkıyı telefona dinleyerek ismini öğrenebilirsiniz. Uygulama tamamen ücretsizdir ve 700 binden fazla indirmeye sahiptir. Bazı kişilere göre SoundHound, Shazam’dan daha iyi bir uygulamadır. Tabii siz kendiniz kullanın ve kararı öyle verin. Ama gerçekten internetteki yorumlara bakınca bu uygulamanın çok iyi olduğunu görebilirsiniz. Uygulamaya buradan android için, buradan da ios yani apple için ulaşabilirsiniz. Uygulamayı açarak telefona şarkı dinletip sonuçları görebilirsiniz.

6–) musiXmatch Lyrics Player uygulaması ile şarkı sözüyle bulma;

musiXmatch Lyrics Player uygulamasından şarkı sözlerini yazarak da şarkıyı bulabilmeniz mümkündür. Ayrıca bu uygulama ile kareoke de yapabilirsiniz. Ayrıca uygulama android ve ios’da bulunduğu gibi Microsoft bilgisayarlar için de versiyonu mevcuttur. Buradaki siteden resmi adresine ulaşabilir ve detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

Sosyal Medya ve Forum Sitelerinden Yardım Alabilirsiniz:

7–) Forum sitelerine yazarak bulma (üyelerden yardım alarak);

Son olarak bazı web siteleri kullanarak insanlardan yardım alabilir ve bulmak istediğiniz şarkının adını öğrenebilirsiniz. Mesela “https://www.watzatsong.com/en” buradaki siteye girerek şarkının bir kısmını buraya yükleyip diğer kullanıcılardan yardım alabilirsiniz. Veya instagram ve facebook gibi sosyal medya sitelerinde sayfaları takip ederek aklınıza takılan şarkıları diğer üyelere sorarak bulabilirsiniz. Aynı şekilde yerli forum siteleri (r10, wmaraci, donanimhaber, frmtr vb.) gibi sitelere girip bulmak istediğiniz şarkıyı az çok tarif ederek yardım alabilirsiniz ve sonuca ulaşabilirsiniz.

Yazımızın sonuna geldik. Bu yöntemlerle çalan şarkının ismini bulabilirsiniz. Ayrıca bu sayfa altından yorum atarak da bulmak istediğiniz şarkıyı tarif edebilirsiniz. Bizler de elimizden geldiğince sizlere bulmanız için yardımcı oluruz. Umarız faydalı olur. Yorumlarınızı bekliyoruz herkese teşekkürler…


  • Beğen  
---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Yapılan Yorum (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.