Canbaz mı? Cambaz mı? Kelimenin Doğru Yazılışı Nedir?

Canbaz mı? Cambaz mı? Kelimenin Doğru Yazılışı Nedir?

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere canbaz mı yoksa cambaz mı kelimenin doğrusu nedir onu anlatacağız.

Söylendiğinde anlaşılan fakat doğru yazılışı sürekli karıştırılan kelimelerden birisi de canbaz-cambaz kelimesidir. Aslında dediğimiz gibi kelimeyi iki türlü de söylesek-okusak anlam bakımından anlaşılıyor. Daha doğrusu sanki ortadaki m-n harfleri birbirine karışıyor ve ikisinin arasında bir şey çıkıyor. Ama yazım kurallarına göre tabii ki 1 tanesi doğrudur. Diğeri hatalı yazılıştır. Şimdi TDK sitesine göre bakalım hangi kelime doğrudur.

Canbaz mı Cambaz mı Doğrusu Nedir?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Cambaz
  • Yanlış yazılışı ==> ×Canbaz

Türk Dil Kurumu‘nun resmi web sitesine göre dilimize Farsça’dan geçen ve “Yerde ve tel, at, bisiklet, ip ve benzeri üzerinde dengeye dayanan ve heyecan verici gösteriler yapan kimse.” anlamına gelen kelimenin doğrusu Cambaz kelimesidir. Yani canbaz kelimesi hatalı yazılıştır. Yazım kurallarına göre doğrusu ortasında m harfi bulunan cambaz kelimesidir.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi TDK’nın resmi sozluk.gov.tr adlı sitesinde de kelimenin doğrusu cambaz olarak belirtilmektedir. Siteye girerek aratma yapıp kendiniz de teyit edebilirsiniz.

Yazımızın sonuna geldik. İnşallah faydalı olur. Diğer kelimelerin doğru ve hatalı yazılışlarına sitemizin sağ üstünden aratma yaparak ulaşabilirsiniz. Yazım kuralları sorularında şimdiden başarılar dileriz. İyi çalışmalar.


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*