“Çarpraz” mı “Çapraz” mı Doğru Yazılışı Hangisidir?

“Çarpraz” mı “Çapraz” mı Doğru Yazılışı Hangisidir?

Merhabalar bu yazımızda sizlere çarpraz mı yoksa çapraz mı hangisi doğrudur onu anlatacağız.

Türkçe’de yazım kuralları sorularını doğru cevaplamak için yazılışı zor olan kelimelerin doğrusunu ezberlemekte fayda var. Bu kelimelerden birisi de çarpraz-çapraz ikilisidir. Genellikle 1. yazılışı yani “çarpraz” çok kullanılıyor fakat bakalım TDK’nın sitesine göre hangi kelime doğru yazılmış hep birlikte öğrenelim.

“Çarpraz” mı “Çapraz” mı Doğrusu Nedir?

  • Kelimenin Doğrusu ==> ✓Çapraz
  • Kelimenin Yanlışı ==> ×Çarpraz

Türk Dil Kurumu’na göre dilimize Farsça’dan (çep+rāst) geçen ve “Eğik olarak birbiriyle kesişen.” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı Çapraz kelimesidir. Yani çarpraz kelimesi ise hatalı yazılıştır. Yani kelimenin doğrusunda a ve p harfleri arasında r harfi olmayacaktır. Normal çapraz şeklinde olacaktır. Zaten şurdan aklınızda kalsın, çarpraz olarak yazılışında r-p-r sessiz harfleri yan yana olmuş oluyor. Türkçemizde ise bu şekilde 3 sessiz harf yan yana fazla kullanılmıyor. Yani belli başlı bazı kelimeler dışında 3 sessiz harf yan yana gelememektedir. O yüzden kelimenin doğrusu buradan da aklınızda kalabilir. Yani doğrusu çaprazdır.

TDK’nın resmi sitesi olan sozluk.gov.tr’de de kelimenin doğrusu çapraz olarak yazılıyor. Aynı şekilde sizler de bu site üzerinden yazım kuralları gereğince kelimelerin doğru yazılışlarına anında ulaşabilirsiniz. Şimdiden sınavlarda başarılar dileriz.


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*