Dağ Çayının Faydaları ve Kullanım Şekli

Dağ Çayının Faydaları ve Kullanım Şekli

Dağ Çayı (Sideritis) Nedir? İçeriğinde Ne Bulunur?

Boyları bir metreye kadar ulaşabilen dağ çayı, çok açık yeşil renkte yapraklara sahip hoş kokulu bir şifalı bitkidir. Daha çok Yayla çayı olarak bilinir. Bu şifalı bitki bünyesinde bazı kimyasallar, flavonlar ve uçucu bir yağ bulundurmaktadır.

Dağ Çayının Faydaları ve Etkileri

Şifalı bir bitki olan dağ çayı iştah açma üzerine etkilidir. Bunun yanı sıra hazmı ciddi anlamda kolaylaştırır. Güçlü bir uyarıcı olduğundan kuvvet vericidir. Bu anlamda sinirlere de fazlasıyla iyi geldiği bilinmektedir. Aynı zamanda mikrop öldürücü antioksidan etkilere de sahiptir. İltihapların sökülüp atılmasına yardımcı olur. Mide ağrısı şikayeti olanlar için birebirdir. İyi bir gaz söktürücüdür. Soğuk algınlığına karşı koruyucu özelliğe sahiptir.

Dağ Çayı Nasıl Kullanılmalıdır?

Dağ çayının çayı hazırlanıp içilmektedir. Bitkinin sahip olduğu çiçekli dallar kurutulup üzerine kaynamakta olan su dökülüp birkaç dakika demlenir. Burada önemli nokta dağ çayının demleme süresidir. Çünkü demleme süresi çayın rengini, kokusunu ve tadını etkilemektedir. Siz damak tadınıza göre ayarlayıp içebilirsiniz. İçimi kolay, lezzetli bir çaydır.


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.