Dede Korkut Hikayeleri Kısaca Özeti

Dede Korkut Hikayeleri Kısaca Özeti

Bu yazımızda sizlere meb onaylı 100 temel eser içinde olan Dede Korkut Hikayelerinin kısa özetini paylaşacağız. Dede korkut hikayelerinin belli bir yazarı yoktur. Hikayeler nesilden nesile gelen anonim şeklindedir. Herkese iyi okumalar ve iyi dersler dileriz. Hikayelerin kısaca özetine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Dede Korkut Hikayeleri Özeti

Dede Korkut hikayeleri farklı tarzdaki hikayelerin anlatımından oluşur. Bunlardan birkaçını ele alırsak; Dirse Han Oğlu Boğaç Han hihayesinde anlatılanlar şu şekildedir.Dirse Han’ın biroğlu olur ve toy edilirken Karatağ’a oturtulur ve çocuğu olmaz. Dede Korkut tarafından ”Boğaç Han” ismini alır. Dirse Han’ın kırk yiğidi, oğlanı babasına kötüler ve babası da avda oğlunu okla vurur. Bunun ardından annesinin sütü ve kırçiçeği oğlanın bu ok yarasına derman olur. Kırk yiğit tarafından kaçırılan babasını oğlan, kurtarır. Bunun üzerine Dirse Han oğluna taht verir.

Bir diğer hikaye Salur Kazanın Evinin Yağmalanmasında ise; Uruz Han, babası Salur Kazan’ı uyarır. Oğuz beyleriyle ava çıkıldığı sırada düşman gelir. Önlem olarak evine 300 yiğit ve Uruz’u bırakmıştır. Fakat eşini, oğlunu ve gelinini esir olmaktan kurtaramaz. Salur Kazan gördüğü rüyanın etkisiyle avdan dönerek düşman ellerine yol alır. O istemese bile 10 bin koyununu düşmana vermeyen çoban da kendisine eşlik eder. Oğuz beyleriyle beraber düşmanı yenerek yurtlarına dönerler şeklinde son bulur.

Kam Büre Beg Oğlu Bamsı Beyrek hikayesi; Büre Bey, Bayındır Han’ın Oğuzları toplamasının ardından tüm beylerin oğullaıyla gelmesin oldukça üzülür. Büre Bey için bir erkek evlat, Bircan Bey için ise bir kız dileğinde bulunurlar. ”Bamsı Beyrek” ismini doğan çocuklarının büyümesinin ardından kendisine hediye getiren bezirganlaı kafirlerden kurtarmasının ardından verir. Bamsı’yı Banı Çiçekle evlenecekleri gün düğüne baskın yaparak aesir alırlar. Kanlı bir gömlek Banı Çiçek’in abisi Yaltacık’a geitirilerek ” Bamsı öldü” derler. Bunun üzerine Banı Çiçek Yaltacık’a verilir. Bamsı, düğün gününde esir olduğu kalden tekürün kızının yardımıyla kaçar. Banı Çiçeğe yaşadığını söyler. Ardından düğün yapılır.

Kazan Beyin Oğlu Uruz Bey’in Tutsak Olması Hikayesi ile de oğlunun hiç kan akıtmayıp, baş kesmeyerek isim yapmamasına üzülen Kazan Bey, bunu oğluna bildirir. Bunun üzerine de oğlu babasından nasıl savaş edilmesi gerektiğini öğretmesini ister. Kazan Han’da böylelikle oğluyla ava çıkar. Düşmanın gelmesiyle Kazan Han savaşır ve oğlundan izlemesini ister. Oğlu sözünü dinlemez ve babasından gizlice savaşır. Kazan Han oğlunu bulamayınca kılıcını savaş alanında görür ve esir düştüğünü anlar. tek başına düşmana savaşmaya gider. Bunun üzerine büyük bir yenilgi yaşar. Oğuzlar yurtlarına Hatun kırk kızla ve diğer Oğuz beylerinin kafirleri yenmesiyle biter.

Koca Duha Oğlu Deli Dumrul Hikayesinde; Deli Dumrul, kuru bir çayın üzerine köprü kurarak, geçen insanlardan da geçmeyenler de akçe ister. Bu durumu,yiğitlik ve erliğin bir sebebi olarak tanımlar. Deli Dumrul, köprünün üzerinde birin ölmesinin ardından Azrail’i ile savaşmak ister. Azrail’i bir türlü yakalamayan Deli Dumrul, Allah’ın birliğine iman ederek başkaldırısı da ir can getirmesi şartıyla bağışlanacağı bildirilir. Ancak ne annesi ne de babası can vermeyi kabul etmez. Eşine ve kendisine ettiği dua karşılığında Allah, 140’ar yıl ömür bahşeder ve hikaye son bulur.

Kanlı Koca Oğlu Kan Turalı Hikayesinde ise Oğuz eri olan Kanlı Koca, evlenmek ister. Gözü pek ve kahraman bir kız ister ancak bulamaz. Trabzon tekürünün kızını babası tam oğuna göre olduğunu düşünür. Kan Turalı ile evlenir ve düğün gününde saldırıya uğrarlar. Selcen Hatun’un düşmanı yenmesi sonucu övüneceğini düşünen Kan Turalı, Selcen’i öldürmek içn çalışmalar yürütür. Ok çekmeye karar verirler ve Selcen, okun başındaki demiri çıkartır. Selcen böylelikle Kan Turalıyı dener ve evlerine dönerler.

Diğer hikayeler ise Kazık Koca Oğlu Yiğenek Hikayesi, Basat’ın Tepegözü Öldürmesi Hikayesi, Begil Oğlu Emren’in Hikayesi, Begil Oğlu Emren’in Hikayesi, Uşun Koca Oğlu Seğrek Hikayesi, Salur Kazanın Tutsak Olup Oğlu Uruzun Çıkardığı Hikayesi, İç Oğuz Dış Oğuz Asi Olup Beyrek’in Öldüğü Hikayesi şeklinde devam eder.


  • Beğen  
---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.