Denizlerin Suyunun Karaları Tamamen Örtmemesinin Sebebi Nedir?

Denizlerin Suyunun Karaları Tamamen Örtmemesinin Sebebi Nedir?

Güneş haricül merkez feleğinde hareket ederken evc(bir şeyin en yüksek derecesi,zirve) ve hadid noktalarına gelir. Halen hadid noktası güney burçlarından Oğlak burcu başlarındadır. Hadid noktası Güneşin yere en yakın olduğu noktadır. Güneş hadidine inince yere yakın olup su unsurunu ısıtarak harekete getirip Arz’ın o tarafına cezb etmiştir. Çünkü az su büyük bir kazanın bir kenarında kaynadığında etraftaki sular kaynayan yere gelip kazanın etrafı susuz kalıp münkeşif olur. Bunun gibi deniz suyu güney yarım kürede Güneşin sıcaklığı ile harekete gelip deniz suları güneye doğru çekilip kuzey yarım kürede açık yerler kalmış olur. Fakat havanın sıcaklığı ve soğukluğu, yalnız Güneşin yere yakın ve uzak olmasına bağlı değil, dik veya eğik gelmesine ve süresine bağlıdır. Nitekim yukarıda açıklanmıştı. Karalar ve denizler ikisi bir küre olup zamanla rüzgarların esmesi ve sellerin akması açık araziye tesir edip vadiler,göller,tepe ve dağlar meydana gelmiştir.

O halde Güneşin hadid noktasına inmesi yeryüzünde açık yerlerin kalmasına yalnız başına sebep olmayıp tesirinin olduğu söylenmelidir. Çünkü yeni dünyanın yarısı (Güney Amerika) hadid noktasının (Oğlak dönencesinin) altında kalmaktadır.Herşeyin en doğrusunu Allah(c.c.) Teala bilir.

 

Kaynak=Marifetname

  • Beğen  
---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Yapılan Yorumlar (2)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.