Dersane mi Dershane mi Doğru Yazılışı Hangisidir?

Dersane mi Dershane mi Doğru Yazılışı Hangisidir?

Merhabalar bu yazımızda sizlere dersane mi dershane mi doğrusu nedir onu anlatacağız.

Genelde dilimizde en çok kelimelerin okunuşunda ortasında yer alan h harfi kaynamaktadır. Bunlardan birisi de dersane-dershane ikilisidir. Normalde ikisini de okuduğumuzda bize doğru gelir fakat bir tane yazım kurallarına göre doğru yazılmıştır. Şimdi sizlere TDK kanıtlı kelimenin doğrusu nedir onu paylaşalım.

Dersane mi Dershane mi Doğrusu Nedir?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Dershane
  • Yanlış yazılışı ==> ×Dersane

Türk Dil Kurumu’nun resmi web sitesine göre dilimize Arapça ve Farsça’dan geçen ve “Derslik” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı Dershane kelimesidir. Ortasında h harfi bulunmayan dersane kelimesi ise hatalı yazılıştır. Yani kelimenin doğrusunda sonu -hane ile bitmelidir -ane ile biten yazım kurallarına göre yanlış yazılmıştır.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi TDK’nın sozluk.gov.tr isimli resmi web sitesinde de kelime dershane olarak belirtilmiştir. Siteye girip aratma yaptığımızda dersane kelimesinin sözlükte olmadığını görüyoruz. Fakat dershane olarak arattığımızda kelimeye ulaşabiliyoruz. Bu da bizlere kelimenin doğru yazılışının dershane olduğunu gösteriyor.

Faydalı olması dileğiyle. Türkçe derslerinde herkese başarılar dileriz.


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*