Düşünme Eyleminin Beynimize Fiziksel Etkisi

Düşünme Eyleminin Beynimize Fiziksel Etkisi

Bir çocuk düşünelim. Geçmişin ona bahşettiği bir sürüngen beyni var. Ve diğer basit hayvanlar gibi sadece yaşa, üre ve güçlü ol kısmına odaklanıyor. (Yaşamazsan ölürsün, üremezsen neslin tükenir, güçlü olmazsan yine ölürsün.)
Bu çocuk eğer ailesi tarafından desteklenip, kendini ve dolayısıyla beynini geliştirmeye layığınca itilmez ve ona bir şeyler öğretilmez ise neokorteksi (Beyin denen eskiden ilkel organın zamanla kendine üst tabaka attığı kısım ki bu insanlarda diğer hayvanlara göre fazla gelişmiştir) gelişmeden kalacaktır.

Çocuk, elinde olmadan pek kullanamadığı o kısmı daha az kullanıp, sürüngen beynini daha çok kullanacaktır çünkü bu yeni ve eski beyinler birbiriyle sürekli bir çatışma halindedir ve doğal olarak düşünme yetisini geliştirmemiş insanda, ilkel beyin kazanacaktır. Bu açıkça şu demektir; Beyin dediğimiz şey, “sözler ile geliştirilebilen ve tedavi edilebilen tek organdır.” Bu çocuk bu sebepten dolayı şiddeti bir güç, tecavüzü norm, hayatta tutan her eylemi başarı olarak kabul edecektir. Fakat insan, düşünebildiği kadar insan olur.

İnsanları diğerlerinden ayıran özellik de budur zaten; Sorgulama yetisi. Diğer hayvanlar düşünebilir, kendinin farkında olabilir ancak sorgulayamazlar, soru soramazlar. Daha çok sürüngen beyinleriyle hareket ederler. Bir balığın hayatta kalma savaşı ile bir yılanın hayatta kalma savaşını bir tutmayan da budur. Sürüngen beyinleriyle kontrol edilen refleks gelişimi. Söz konusu insan olunca ise, haberlerde felaket senaryolarını okuruz yahut cahillikten yakınırız. Bu yüzdendir ki eski insan türleri daha çok öldürmeye yatkındı; Sorgusuz sualsiz sinir sonucu ve tek bir refleks ile, düşünme olmaksızın. Ancak şimdi medeniyet sahibi olduk ve beyninden o kısmı bir nevi sildik, çünkü kendini yani korteksini daha çok geliştirdik. Sürüngen beynimize artık bir ket vurup korteksini dinledikten sonra ise karşındakini öldürmek yerine gittik duvara yumruk attık. Çünkü düşünebiliyoruz, düşündükçe gelişiyoruz…


  • Beğen  
---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.