Edu Backlink Nedir ve Nasıl Alınır? {Detaylı Bilgiler}

Edu Backlink Nedir ve Nasıl Alınır? {Detaylı Bilgiler}

Bu yazımda hep birlikte “edu backlink nedir?”, “edu backlink neden önemlidir?” ve “edu backlink alma” sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca bir Türk firması olan YKB WEB tarafından yönetilen Türkçe Edu Bloglar’da nasıl tanıtım yazısı yayınlayabileceğinizi öğreneceğiz. İddia ediyorum; Backlink mantığını ve Edu Backlink’in önemini internet üzerinde en iyi anlatan yazıyı okuyacaksınız. Okumak için yeterli vaktiniz yoksa, yazıyı daha sonra okumak üzere sık kullanılanlara eklemenizi tavsiye ederim. Hazırsanız başlıyoruz.

Edu Backlink Nedir?

Bildiğiniz üzere insanoğlu memnun kaldığı ürün ve hizmetleri çevresine tavsiye eden, memnun kalmadığı ürün ve hizmetleri de şikayet eden sosyal bir varlıktır. Teknolojinin bu denli gelişip, internetin her cebe girmesi ile de; tavsiyelerimizi ve şikayetlerimizi internet üzerinde yayınlar olduk. Yani herhangi bir firmanın, ürünün, sitenin hakkındaki düşüncelerimizi; sosyal medya hesaplarımızda, bloglarımızda ve forumlardaki hesaplarımızda paylaşıyoruz. Eğer bu paylaşımı yaparken bir de web sitesi adresi eklersek; o siteye backlink vermiş oluyoruz.

Google gibi arama motorları, aslında bir tür tavsiye sıralama mantığı ile çalışmaktadır. Google’ın ve diğer tüm arama motorlarının ana hedefi; siz bir arama terimini yazdığınızda, arama sonuçlarının ilk sayfasından çıkmadan istediğiniz içeriğe ulaşmanızı sağlayabilmektir. Çünkü çağ hız çağıdır ve vakit önemlidir.

Arama motorları bir arama terimi için sıralama yaparken, ilk olarak bir sitenin ne kadar tavsiye aldığına bakar. En çok tavsiye alan sitelerin farklı kriterlerini değerlendirerek bir sıralama listesi oluşturur.

Kısaca backlink; internet üzerindeki bir sitede, sitenize ait adresin yayınlanmasıdır. Yani sitenizin başka kişiler tarafından tavsiye edilmesidir. Edu backlink ise; sitenize ait adresin, bir üniversite sitesinde yayınlanmasıdır.

Üniversite sitelerinin genelde; alt alan adları (subdomain) üzerine kurdukları bloglar vardır. Bu blogları üniversite yetkilileri ya da öğrenci grupları yönetir. Bazen bu bloglar üzerinde yayınlanan yazıları desteklemek için, site adresleri de paylaşılır. Böyle bir durum gerçekleştiğinde de siteniz otomatik olarak Edu Backlink almış olur.

Edu Backlink Neden Önemlidir?

İnternet üzerinde yapacağınız kısa bir araştırma neticesinde, Edu Backlink paketleri hakkında uçuk kaçık rakamlar görebilirsiniz. Öyle ki; gerçekten kaliteli olan edu uzantılı bir sitede linkli tanıtım yazısı yazdırmak için binlerce Dolar fiyat istendiğini görmüşlüğüm vardır. Tabi “100 edu backlink 10 Dolar” diye sahte ilan veren dolandırıcıları kapsam dışı tutuyoruz. Peki, edu backlink neden bu kadar önemlidir? Hiç düşündünüz mü?

Bugün bir blog ya da herhangi bir site açmak istediğinizde, .com, .net, .org benzeri binlerce alan adı seçebilirsiniz. Bu alan adlarını almanın tek şartı ise o anda kullanılmıyor olması. Yani domainlerin birçoğu, ilk gelen alır prensibine göre çalışır. Fakat .edu uzantılı alan adlarında durum böyle değil.

Dünyada .edu uzantılı alan adlarını satmaya yetkili tek kuru Educase isimli, Amerikan şirkettir. Edu uzantılı bir alan adı almak için ise, bir üniversitenizin olması şarttır Yani eğer bir üniversite adına başvuru yapmıyorsanız, .edu uzantılı alan adı alamazsınız.

Sınırlı olarak dağıtılan ve sadece bilim üreten üniversitelerce alınabilen .edu alan adları; bu özelliklerinden dolayı Google ve diğer arama motorları için çok önemlidir. Çünkü Google ve diğer arama motorlarının tamamı için; baclink sayısı kadar backlinklerin nereden alındığı da önemlidir. Edu uzantılı bir domaine herkes sahip olamayacağından ve bu domainleri işleten kurumların üniversite oluşundan dolayı, arama motorları bu sitelerden alınan tanıtım yazılarını ve linkleri önemser. Mesela, kansere iyi gelen bir gıda ürününe ait tanıtım yazısını normal bir sitede görseniz önemsemezsiniz, ama bir üniversite sitesinde görseniz bu bilgiyi önemser ve yakınlarınıza da “x üniversitesinin sayfasında okudum, y kansere iyi geliyormuş” diye anlatırsınız. İşte arama motorlarında da durum tam olarak böyledir Normal sitelerde 100 tanıtım yazısı yayınlarsınız pek bir şey olmaz, fakat bir üniversite sitesinden tek yazı yayınlarsınız, bir bakmışsınız ilk sayfadasınız.

Edu backlink alma konusunun önemini anlattığımıza göre, diğer detaylara geçebiliriz.

Edu Backlink Alacağım Sitenin Yayın Dili Önemli midir?

Kesinlikle evet! Hatta ilk önem arz eden durum budur. Yalnızca İngilizce yayın yapan bir siteden, Türkçe bir siteye alacağınız backlink; Google gözünde spamden başka bir şey değildir. Zira İngilizce yayın yapan bir sitenin kitlesi de İngilizce bilen insanlardan oluşur. Bu sitenin sadece Türkçe yayın yapan siteye backlink vermesi, hayatın doğal akışına aykırıdır. Google bunu fark eder ve sıralamalarda yükseleceğinize, sıralama kaybedersiniz. Daha Türkçe anlatmak gerekirse; manipüle etmeye çalıştığınız şirket Google ve en küçük departmanında 10 kadar mühendis çalıştıran, marka değeri bile milyarlarca Dolar ile ifade edilen bir teknoloji şirketi. Masanızın üstündeki 3000 Lira değerindeki Laptop ile bu teknoloji devini uzun süre kandıramazsınız

Bu nedenle sitenize tanıtım yazısı ya da backlink paketi alırken, alım yaptığınız sitenin yazım dili ile sizin sitenin yazım dili aynı olmalıdır. Yani Türkçe bir siteye PA/DA değeri yüksek diye İngilizce bir siteden backlink almak hiçbir işe yaramaz. Belki 1 ay sıralamalarda üstte kalırsınız ama netice olarak sıralama kaybedersiniz. Hem de büyük bir hızla!

Çünkü Google verilen backlinklerdeki kullanıcı hareketlerini analiz eder. Örneğin, Almanca yayın yapan bir sitede yine Almanca bir tanıtım yazısı yayınladınız. Tanıtım yazısından da Türkçe sitenize link verdiniz. Kullanıcı bu linki tıklayıp da karşısında Türkçe bir site görünce, muhtemelen hemen sayfayı terk edecektir. Google’da bu hareketleri analiz edip “bu backlink spam” diyerek sıralamalardaki pozisyonunuzu düşürecektir. Yani kaş yapayım derken, gözden olacaksınız

Özetle, tanıtım yazısı ya da backlink aldığınız site ile sizin sitenin yayın dili aynı olmalıdır.

Edu Backlink Aldığımda Google Sıralamalarım Olumlu Etkilenir mi?

Aslında bu konuyu yazı içinde anlattım. Ama önemine binaen tekrar etmekte fayda görüyorum. Sizin sitenizin dilinde yayın yapan edu uzantılı sitelerden aldığınız backlink; oldukça değerli bir backlinktir. Aşağıdaki grafikte, sitesinin dilinde yayın yapan bir üniversite sitesinden edu backlink aldıktan sonra sıralaması artan ve ziyaretçi sayısı iki katına çıkan bir siteyi görebilirsiniz.

Edu backlink herhangi bir backlink değildir ve herkes tarafından alınamaz. Sadece üniversitelerin uygun gördüğü yazılar yayınlanabilir.

Türkçe Yayın Yapan Edu Sitelerde Nasıl Tanıtım Yazısı Yayınlarım?

En çok merak ettiğiniz konuyu en sona sakladım Madem Türkçe yayın yapan edu uzantılı siteden backlink almak bu kadar önemli, elimiz değmişken Türkçe edu backlink alma yolları hakkında da bilgi verelim

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, hepinizin tarafından tanındığını düşündüğüm YKB WEB; 2020 yılının ilk ayında, dünyaca World.edu ile bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşma kapsamında; tr.world.edu ve turkey.world.edu subdomainlerinde barınan iki adet Türkçe edu uzantılı siteyi, Türkiye’de tanıtıma uygun gördükleri web sitelerine ait linki tanıtım yazıları yayınlamak amacı ile devraldı. 5 + 5 yıl imzalanan anlaşma kapsamında; kumar, bahis, insan ticareti, organ ticareti ve uyuşturucu madde temini içerikli olmayan tüm yasal siteler için edu backlink almak mümkün.

Sitelerden ilki; Türkçe Edu Blog ismi ile yayınlanıyor ve haber sitesi formatında. Bu sitede; eğitim kurumları başta olmak üzere, yasal her türlü siteye ait tanıtım yazısı yayınlatmak mümkün.

İkinci site ise Türkçe Edu Site adı ile yayın yapıyor. Bu sitede de yine yasalara uygun her türlü içerik yayınlanabiliyor. Yazılar da yine linkli olarak ekleniyor.

YKB WEB tarafında yapılan açıklamada; tanıtım yazıları için kendilerinin herhangi bir beklentilerinin olmadığı, ancak World.edu’nun her iki sitede yayınlanacak farklı 2 tanıtım yazısı için 30 USD + K.D.V. bir bedel talep ettiği belirtiliyor. Yani bir kereye mahsus 200 Lira civarı bir bedel ödeyerek, Google sıralamalarında rakiplerin önüne geçmek mümkün.

Yazılar YKB WEB ekibi tarafından herhangi bir ücret almadan yazılacakmış. YKB WEB’in bu işten geliri ise sadece sponsorluklardanmış. Her iki sitenin de iletişim bölümünde, YKB WEB’e ait Türkiye telefon numaraları yazıyor. Daha ayrıntılı bilgi firmadan alınabilir.

Evet, bu yazımızı sonuna kadar okuduğunuza göre, artık edu backlink alma konusunda birçok bilgiye sahipsiniz. Blogumu takip etmeye devam edin.


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Yapılan Yorum (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*