Entellektüel mi Entelektüel mi Doğrusu Nedir? Kaç L İle Yazılır?

Entellektüel mi Entelektüel mi Doğrusu Nedir? Kaç L İle Yazılır?

Herkese merhabalar bu yazımızda sizlere yine yazım kurallarından bir kelimeyi ve doğrusunu paylaşacağız.

Günlük hayatta genelde aydın, fikir vb. konularında kullanılan kelimelerden birisi de entellektüel-entelektüel kelimesidir. Fakat doğru yazılışında çoğu kişi ikilemde kalmaktadır. 1 L ile mi yoksa 2 L ile mi kelime yazılır herkesin kafasında bir soru işareti vardır. Şimdi sizlere TDK’nın sitesine göre hangi kelime doğru yazılımdır onu paylaşalım.

Entellektüel mi Entelektüel mi Hangisi Doğrudur?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Entelektüel
  • Yanlış yazılışı ==> ×Entellektüel

Türk Dil Kurumu’nun resmi web sitesine göre dilimize Fransızca’nın intellectuel kelimesinden geçen ve “Aydın” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı 1 L harfi ile olan entelektüel kelimesidir. Yani 2 l ile yazılan entellektüel kelimesi ise hatalı yazılıştır. Kelime çoğu kişi tarafından entellektüel olarak biliniyor. Fakat dediğimiz gibi TDK’nın sitesine göre doğrusu tek L harfi ile olan entelektüeldir. O yüzden özellikle yazım kuralları sorunlarında karşımıza çıkabilir bu yüzden dikkat etmemiz gerekmektedir.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi TDK’nın resmi sitesi olan sozluk.gov.tr‘de kelime entelektüel olarak belirtilmektedir, kanıtına site üzerinden bakabilirsiniz. Kendiniz de bu sözlük sitesine girerek aratma yerine kelimeyi yazarak 2 l ile olanın çıkmayacağını göreceksiniz ve doğrusunun tek l harfi ile olanı olduğunu anlayacaksınız.

Umarız yararlı olur. Yazım kuralları için diğer yanlış-doğru bilinen kelimelere “Türkçe-Edebiyat” kategorisinden bakabilirsiniz. Herkese iyi çalışmalar dileriz.


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Yapılan Yorum (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*