Enzimatik Tepkimelerin Hızını Etkileyen Faktörler

Enzimatik Tepkimelerin Hızını Etkileyen Faktörler

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere enzimatik tepkimelerin hızlarını etkileyen faktörleri anlatacağız.Enzimatik tepkimelerin hızını etkileyen faktörler sıcaklık,ortamın ph derecesi,enzim-substrat derişimi,aktivatör maddeler ve inhibitör maddeler olmak üzere 5 tanedir.

1-)Sıcaklık

Enzimler protein yapılı oldukları için sıcaklık değişimlerinden etkilenirler.Bir enzimin en iyi aktivite gösterdiği sıcaklığa optimum sıcaklık denir.Ortam sıcaklığının düşük olması enzim aktivitesinin azalmasına, çok yüksek olması ise enzimin yapısının bozulmasına neden olur. 50° C’den itibaren enzim yapısı bozulur.

2-)Ortamın pH Derecesi

Her enzimin kendine özgü aktivitesinin maksimum olduğu belirli bir pH derecesi(optimum pH) vardır.Nötr ortamda yüksek aktivite gösterebilen birçok enzim çeşidi vardır.

3-)Enzim-Substrat Derişimi

Enzim miktarının sabir tutulduğu optimum koşullu bir ortama substrat eklenmesi, reaksiyon hızının en yüksek noktaya eriştikten sonra maksimumda devam etmesini sağlar.

Enzim ve substrat miktarı sürekli artarsa optimum koşullardaki ortamda reaksiyon hızı da sürekli artar.

4-)Aktivatör Maddeler

Enzimlerin aktifliğini arttıran maddelere enzim aktivatörü denir.Örneğin ağız içerisindeki nişasta sindiriminin hızlanmasında $Na^+$ ve $Cl^-$ iyonları etkilidir. Kanın pıhtılaşmasında $Ca^{++}$, DNA polimerazın aktivitesinde $Mg^{++}$ iyonları etkilidir.

5-)İnhibitör Maddeler

Enzimlerin aktifliğini durduran maddelere enzim inhibitörü adı verilir.Enzimin substratı ile birleşmesini engelleyerek enzim etkinliğini durdurur.Örneğin, Pb,Hg,Cu gibi ağır metaller, böcek zehirleri, bazı antibiyotikler ve CO gibi zehirli gazlar.Diğer bir örnek olarak ise şofben ve benzeri zehirlenmelerde CO(karbonmonoksit) gazı bir enzim gibi görev yapan hemoglobine birleşerek {O_2}(oksijenin) bağlanma yüzeyini kapatmaktadır.

Herkese iyi çalışmalar iyi dersler dileriz…


  • Beğen  
---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.