Excel’de Tek Seferde Harfleri Büyük ve Küçük Olarak Değiştirme

Excel’de Tek Seferde Harfleri Büyük ve Küçük Olarak Değiştirme

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Microsoft Excel programında harfleri veya yazıları toplu şekilde tek seferde nasıl büyük veya küçük harflere çeviririz onu anlatacağız.

Excel basit gibi görünen ama öğrendikçe detaylı bir programlama olduğunu gördüğümüz bir programdır. Gerçekten excel ile aklınıza gelebilecek çoğu şeyi yapabilirsiniz. Mesela bir ara excel ile Minecraft oyunu kodlanmıştı. Bu şekilde sizler de Excel ile bir sürü işlem, program ve oyun yapabilirsiniz.

Şimdi asıl konumuza gelelim. Excel ile büyük listeler oluştururken özellikle büyük ve küçük harfler sorun olabiliyor. Biz toplu şekilde verileri büyük harf veya küçük harfe çevirmek isteyebiliyoruz. Eğer verileriniz az ise elle teker teker yapabilirsiniz ama çok fazla veri girişi var ise mecbur tek seferde değiştirme yapmanız gerekmektedir. Peki excel üzerinden tek seferde toplu büyük ve küçük harf değiştirme nasıl yapılır şimdi maddeler halinde onu anlatalım.

Kullanacağımız kodlar aşağıdaki gibidir;

Tamamen büyük harfe çevirme kodu →→→ =BÜYÜKHARF(A1)
Tamamen küçük harfe çevirme kodu →→→ =KÜÇÜKHARF(A1)

1–) Öncelikle excel dosyamızı açıyoruz. Biz örnek olması açısından 3×3 lük bir veri girişi yaptık. Şimdi bunları tamamen büyük harf ve tamamen küçük harfe çevireceğiz.

2–) Öncelikle tamamen büyük harfe çevirmeyle başlayalım. Toplu şekilde büyük harfe çevirmek için gereken kod “=BÜYÜKHARF(A1)” kodudur.

3–) Bu kodu herhangi bir boş sütun seçip onun formül kısmına yazıyoruz. Mesela biz A sütununu komple D sütununa ekleyeceğiz. Haliyle D kısmını seçip formül bölümüne “=BÜYÜKHARF(A1)” yazıyoruz. Ardından enter tuşuna basıyoruz.

4–) Sonrasında aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi “Ahmet” yazısı “AHMET” olarak değişti. Ardından AHMET kutusunun sağ altından tutup aşağıya doğru çekiyoruz. Bu sayede A sütununda olan tüm veriler alt alta dizilmiş olacak ve hepsi büyük harfe dönmüş olacak. Çünkü formülü tamamen D sütununa uygulamıştık. Haliyle D sütunundaki her yazı otomatikman büyük harfe dönüşmüş olur.

5–) Aşağıda gördüğünüz gibi Ahmet, İbrahim ve Hasan yazılarının hepsi büyük harfe çevrilmiş oldu.

6–) Aynı şekilde hepsini küçük harf yapmak için de kullanacağımız formül “=KÜÇÜKHARF(B1)” formülüdür. Yani burada hangi sütunu veya satırı tamamen küçük veya büyük yapmak istiyorsanız parantez içine onu yazıyorsunuz. Mesela biz B sütununu komple küçük harf yapmak istiyoruz. O yüzden “=KÜÇÜKHARF(B1)” formülünü kullandık ki bu sayede B1 kısmında yer alan elemanı tamamen küçük yapacağız. B1’deki diğer elemanları da aşağıya çekerek küçük yapmış olacağız.

7–) Akabinde yine çubuğu sağ alt köşeden tutup aşağı doğru çektiğimizde alttaki gibi tüm veriler küçük harf olmuş olacaktır.

8–) Böylelikle excel’de hızlı ve kolay şekilde toplu olarak büyük-küçük harf çevirmesi yapabilirsiniz. Şimdi büyük ve küçük harf yapma kodlarını tekrardan paylaşalım. İlk maddenin hemen öncesinde de paylaşmıştık ama yine de görmeyenler için paylaşım yapalım.

Büyük veya küçük harfe çevirme kodları aşağıdaki gibidir. Parantez içindeki yerleri istediğiniz satır veya sütuna göre değiştirebilirsiniz. Eğer satır olarak değiştirecekseniz (A1) (A2) (A3) şeklinde devam ediyor. Sütun olarak ise (A1) (B1) (C1) olarak ilerliyor.

Hepsini büyük harfe çevirme excel kodu → =BÜYÜKHARF(A1)
Hepsini küçük harfe çevirme excel kodu → =KÜÇÜKHARF(A1)

NOT = Eğer verilerin ilk harfini büyük ve geri kalan harfleri küçük olarak otomatik şekilde yapmak isterseniz buradaki yazımızı okuyabilirsiniz. Buradaki yazıda o konuyu anlattık.

Bu sayede Microsoft Excel programında tek seferde toplu olarak yazıları tamamen büyük veya küçük harflere çevirebilirsiniz. Umarız faydalı olur. Herkese iyi çalışmalar dileriz…


  • Beğen  
---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.