Excel’de Toplu Şekilde İlk Harfi Büyük Diğerlerini Küçük Yazma

Excel’de Toplu Şekilde İlk Harfi Büyük Diğerlerini Küçük Yazma

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Microsoft Excel programında toplu şekilde ilk harfi büyük diğerlerini(gerisini) küçük nasıl yazarız onu anlatacağız.

Bir önceki gün sizlere excel’de tek seferde harfleri büyük veya küçük yapmayı göstermiştik. O yazımızdan büyük veya küçük harf yapmayı öğrenebilirsiniz. Ama bu yazımızda ilk harfi büyük gerisini küçük nasıl yaparız onu anlatacağız. Bu durum mesela özel isimlerde, yer isimlerinde vb. isimlerde kullanılır. Atıyorum elinizde toplu bir isim listesi var. Haliyle bunun sadece ilk harfini büyük yapıp geri kalan diğerlerini küçük harf yapmak isteyebilirsiniz. İşte bu durumda aşağıda anlatacağımız gibi yaparsanız hedefinize ulaşmış olursunuz. Şimdi maddeler halinde anlatıma geçelim.

Kullanacağımız kod bu şekildedir ==> =YAZIM.DÜZENİ(A1)

1-) Öncelikle excel dosyamızı açıyoruz. Biz örnek olması açısından aşağıda gördüğünüz gibi “ahmet,ibrahim ve hasan” isimlerini alt alta sıraladık. Şimdi bunların sadece ilk harflerini büyük geri kalanını küçük yapacağız.

2-) İlk olarak başka bir sütun seçiyoruz. Mesela biz A sütunundakileri B sütununa ilk harfi büyük olarak aktaracağız diyelim. O yüzden B sütununu seçtik ve üstteki formül çubuğuna “=YAZIM.DÜZENİ(A1)” kodunu yazıyoruz. Burada parantez içine hangi sütunu değiştirecekseniz o sütunun adresini yazın. Ardından enter tuşuna basıyoruz.

3-) Sonrasında alttaki resimde gördüğünüz gibi ahmet ismi “Ahmet” şeklinde değişmiş oldu. Yani sadece ilk harfi büyümüş oldu gerisi küçük kaldı. Şimdi diğer veriler için de aynısını uygulamak için sağ alttaki yeri tutup aşağıya doğru çekiyoruz ki bu sayede formül tüm sütuna uygulanmış oluyor ve ibrahim ile hasan da “İbrahim,Hasan” şeklinde düzelmiş oluyor.

4-) Son hali aşağıdaki gibidir. Böylelikle A sütununu tamamen ilk harfi büyük gerisi küçük harf olacak şekilde B sütununa transfer etmiş olduk.

5-) Sizler de bu şekilde verilerinizi tek formül ile ilk harf büyük diğerleri(yani diğer tüm harfler) küçük olacak şekilde düzeltebilirsiniz.

Umarız faydalı olur. Herkese iyi çalışmalar dileriz…


  • Beğen  
---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.