Ezan Okunmaya Başladığı Anda Kişi Namaza Durabilir Mi?

Ezan Okunmaya Başladığı Anda Kişi Namaza Durabilir Mi?

Cümleten selamun aleyküm değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere ezan okunmaya başladığı anda kişi namaz kılmaya başlayabilir mi onun cevabını paylaşacağız.

Örnek vermek gerekirse ramazan ayında bazı zamanlar insanlar akşam ezanı okunmasıyla hemen namaz kılıp ardından yemek yemeğe başlamak istiyorlar. Yani ezan okunduğu anda hemen namazı kılıp öyle sofraya oturmak istiyorlar. Peki bu ve buna benzer durumlarda ezanın bitmesini beklemeden namaza başlamak caiz olur mu şimdi onun cevabını paylaşalım.

Soru = Ezan okunmaya başlar başlamaz namaz kılınabilir mi?

Cevap = Ezan okunurken namaza durmak ezansız kılınan bir namaz olacağından kerahetten hali değildir. Bu yüzden ezan-ı şerif’in bitmesini beklemesi gerekir. Namaz vaktinin girmesiyle ezan vakti de girmiş olur. Bundan dolayı fukaha sabah namazları dışındaki namazların ezanlarının vaktinden evvel okunmasının caiz olmadığını söylemişlerdir. İmam Azam ve İmam Muhammed (Allah onlara rahmet etsin) ‘e göre sabah namazı ezanının da vaktinden evvel okunması caiz olmayıp okunması durumunda iadesi gerekir. Fetvada buna göredir.

Kaynak = El-Fetâvâ’l-Hindiyye / İslam Fıkhı Kitabı (Hüsamettin Vanlıoğlu-Abdullah Hiçdönmez-Fatih Kalender-Emin Ali Yüksel)


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Yapılan Yorumlar (2)

  • Öncelikle vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkürler. Ancak burada küçük bir düzeltme yapılması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü vermiş olduğunuz kaynakta bahsedilen konu anladığım kadarıyla ezan başladığı anda daha bitmeden namaza durulması ile ilgili değil daha ezan başlamadan önce namaz kılınması ile ilgilidir ki bu iki durum birbirinden çok ama çok farklı şeyler. Sabah namazının örnek olarak verilmesi de bunu göstermektedir. Çünkü sabah ezanları Ramazan dışında vakit girdiği anda okunmamaktadır.
    Bununla birlikte hazır sofra varken namaz kılmak mekruh görülmüştür. Çünkü insanın namazda yemek düşünmesine sebep olabilir. Durum böyle iken iftardan önce namaz kılmak zaten mekruh olur. Hatta ramazan ayında akşam namazı için camiye gidenlerin yanlarında küçük birşeyler getirip ezan okununca cemaatle paylaşarak yemeleri adettir.

    Cevapla

    • Rica ederiz efendim. Burada asıl anlatılmak istenen ezan okunduğu anda namaza durmak caiz midir değil midir sorusunun cevabıdır. Yani mesela diyelim ki yatsı ezanı okuyor o sırada evde birisi yatsıyı kılacak. Bu durumda ezanın okunmasını yani ezanın bitmesini beklemesi gerekiyor mu gerekmiyor mu onu paylaşmak istedik. Ramazan ayı için aynen eğer kişinin aklında yemek varsa ilk yemek yemesi sonra namaz kılması daha eftaldir. Ama yemek aklını kurcalamıyorsa akşamı kılıp yemeğe oturulabilir diye biliyorum, böyle yapanlar da vardır.

      Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*