Felsefi (Filozof) Sözleri ve Yorumlamaları

Felsefi (Filozof) Sözleri ve Yorumlamaları

Merhabalar bu yazımızda sizlere felsefik filozoflara ait bazı sözleri ve bunların kendimize ait yorumlamasını paylaşacağız. Bu tarz filozof soruları felsefe vb. sınavlarda sorulmaktadır. Bu yüzden sizler de bu yorumlara bakarak kendinize ait farklı görüşler edinebilirsiniz ve öğretmenlerinize söyleyebilirsiniz. Şimdi bazı sözleri ve bunların yorumlarını aşağıya yazalım.

Felsefi (Filozof) Sözler ve Yorumları

Birinci Söz:

“Özgürlük ve sorumluluk arasındaki fark nedir?”

Yorumlama:

“Kişinin özgürlük ve sorumluluk ile ilgili bilgileri kendince vardır,kişi kendi tercihlerini kendisi belirler ve hayatını yaşar.Özgürlük kişinin kendi akıl ve iradesini kullanmasıyla başlar.Önemli olan ona sunulan fırsatları iyi değerlendirmesidir,sorumluluklarımız bizim yaşam çerçevemizi belirler kişi sorumluluklarına sadık birisi olursa hayatı güzel bir şekilde yaşayabilir,nasıl ki su içmeyi kendimize bir ihtiyaç olarak görüyorsak sorumluluklarımızı da öyle alışkanlık haline getirmeliyiz.Özgür bir ruh fazlasıyla rahata alışınca kendisini salar her konuda otoriter ve bilgi sahibi olursak ve araştırmaktan sıkılmadan devam edersek doğru ve iyi bir kişilik olabiliriz,pes etmek inanan ve çalışan hiçbir insana yakışmaz.”

İkinci Söz:

“Her şey bittiğinde hatırlayacağımız şey düşmanlarımızın sözleri değil dostlarımızın sessizliği olacaktır.”

Yorumlama:

“Bu sözden şöyle bir anlam çıkarabiliriz, kişi karşı tarafla bir sorun yaşayabilir, tartışabilir. Önemli olan bizi seven koruyan insanların ne kadar yanımızda olduklarıdır, sevdiklerimiz bizi sıkıştığımız bir konuda yalnız bırakmaz ve hep yanımızda olurlarsa aklımıza kazınır ve onları unutmayız, Fakat dostlarımız bizi korumayıp susarlarsa onlara karşı bir cephe alırız. Bu yüzden her şeyi bitirdiğimizde hatırlayacağımız şey düşmanlarımızın sözleri değil dostlarımızın sessizliği olacaktır.”

Üçüncü Söz:

“Sorgulanmayan hayat yaşanmaya değmez.”

Yorumlama:

“Yaşam, hayat, iyi, kötü, doğru, yanlış kavramları kişiden kişiye göre değişir.Her insan kendince neyin doğru neyin yanlış neyin ona yakışacağını veya neyin ona ters olduğunu kendi terbiyesi ve ahlakı ile belirler, örneğin iyi insan bir işi yaparken bu nedir, bunu neden yapıyorum, neden bu hayattayım ve neden yaşıyorum gibi sorular yöneltebilir, önemli olan kişinin var oluş sebebi nedir, ben bu hayata neden geldim gibi soruları doğru bir şekilde araştırmasıdır, önemli olan da yaşadığımız hayatı sorgulamak ve ondan ders çıkarmaktır, bu yüzden sorgulanmayan bir hayat ne kadar devam etse de boştur.”

Dördüncü Söz:

“İnsan uçurumun kenarına varmadan kanatlanmaz.”

Yorumlama:

“Ben bu cümleden şunu anladım, bir insan hayatı boyunca rahata alışıp kral gibi bir hayat sürdüğünde onun için hiç bir zorluk yoktur ama rahata alışan o insan gün gelir de bir zorlukla karşılaşırsa o onun uçurumu olur ve mecburen zorun üstesinden gelmeye çalışır, insan bir zor işe girdiğinde mecburen kanatlanması gerekir, kanatlanmasından kastımız onu mecburluğa zorunluluğa iter ve bu yüzden de günlük hayatta iş başa düşünce her iş yapılır sözünü kullanırız.”

Beşinci Söz:

“İnsan ulaşamadığı her şeyin delisi, ulaştığı her şeyin nankörüdür.”

Yorumlama:

“İnsanoğlunun doğasında sürekli bir yenilenme her şeyin en güzeli olması ve doyumsuzluk vardır,kişi ulaşamadığı her şeyi elde etmek ister günlük hayatta da sık sık karşılaşabiliriz.Gözü aç doyumsuz insanların gözü hep yüksekte olur o benim olsun bu benim ama daha iyileri olsun sürekli bi çevreyi özenme çabasıdır bu,Nefsine hakim olamayan insanlarda vardır bu düşünce sonuna geldiğinde ulaştığı her şeyin nankörü olur ve gözü yine yükseklere bakar yeter ki kişinin gözü hep yüksekte olsun.”

Altıncı Söz:

“Kanaat en büyük hazinedir.”

Yorumlama:

“Elimizde var olanlara şükretmek kişinin en büyük hazinesidir,az olana yetinmek olanla idare etmek kişinin kendinden kötü durumda olan insanları görmesi ve anlaması çok önemlidir,kanaat etmeliyiz ki hazinemiz geniş sevenlerimiz çok olsun aksi takdirde gözümüz hep daha iyilerinde olursa bu sefer yaşamın tadını çıkaramayız.”

Yedinci Söz:

“İnsanlar köprü kuracakları yerde duvar ördükleri için yalnız kalırlar.”

Yorumlama:

“İnsanlar arasındaki ilişkiyi güçlendirmek zordur, yanlış anlayışlar, haset ve fesatlıklar kişinin doğasında vardır.Ve bu yüzden sürekli kendi aralarında bir savaş içindedirler en iyi olma çabası kaplar kişileri, aralarındaki sorunlara birer köprü kursalar yalnız kalmazlar ve çevreleri genişler.”

Şimdilik 7 söz ile sizleri baş başa bırakıyoruz. Eğer yorumlamaların devamının gelmesini isterseniz aşağıdan yazın duruma göre serimizi devam ettiririz.

Ek olarak sizlerin de yorumlamamızı istediğiniz felsefik sözler varsa yorum kısmından yazabilirsiniz. Teşekkürler iyi dersler dileriz…

Yazar : Editör Riva


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*