Geçmişten Günümüze Erkek Giyim Tarzları

Geçmişten Günümüze Erkek Giyim Tarzları

Moda denildiğinde Türk toplumunun aklına gelen ilk şey kadındır. Aslına bakarsanız bunun asıl nedeni asırlardır modanın değişiklik göstermesindeki etkenlerden birinin kadınlar olmasından kaynaklıdır. Peki, erkeklerin moda üzerindeki etkinliği nedir? Türk erkekleri modayı takip eder mi?

Biz Türk erkekleri ataerkil oluşumuzdan mıdır? Örf adetlerimize bağlı olduğumuzdan mıdır bilmem, ama moda ile tanışmamız ve ona uyum sağlamamız yıllar alırken, kadınlar bu konuda bizden daha iyiydiler ve böylelikle modanın en önemli etkenlerinden olurken modaya magazine yön veren kesim haline geldiler. Gelişen teknolojiyle birlikte erkeklerde giyim kuşama önem vermeye başladılar öyle ki iş görüşmelerinde, toplantılarda daha şık giyinmek ve karşısındakileri etkilemek için modayla daha yakından ilgilenmeye hatta stil danışmanlarına başvurmaya karar verdiler.

Modaya bu şekilde yönelimlerin olması yeni sektörlerin dogmasına neden oldu. İnternet üzerinden alışverişin dünya çapında %95 olduğu günümüzde modaya uygun, hem hesaplı hem kaliteli ürünlere ulaşmanın daha kolay ve hızlı hala gelmesiyle birlikte, alış veriş sitelerinin sayısı da artı. Böylelikle erkeklerde modayı internetten takip etmeye ve modaya uygun giyinmeye başladı. Yıllara göre erkeklerde kendi stillerini yarattı 1975’te Türk erkeği İspanyol paça pantolon giyerken 2000’lerde pembe gömlek giymeye başladı.

Önceleri alış veriş erkekler için korku dolu bir kâbus olurdu. Her biri farklı yerde bulunun mağazalar tek tek dolaşılacak, aldığın pantolona uygun gömlek, gömleğe uygun ceket bulunacak, hadi bunları buldun hepsine uygun bir ayakkabı bulacaksın. Böyle bir alış veriş hem vakit kaybına neden oluyor hem de alış veriş daha da pahalıya geliyordu. Ama artık internet sitelerinden daha kolay ve daha hesaplı alışveriş mümkün aynı zamanda bir siteden ayakkabıdan pantolona, ceketine kadar her şeyi bulabiliyor hızlı bir şekilde güvenle alışveriş yapabiliyorsun. Aynı zaman da mağazalarda olduğu gibi bulunmayan renk veya beden sıkıntısında çekmiyorsunuz, renk ve beden çeşitliliğiyle de mağazalara oranlar daha çok tercih edilir hala gelmiş bulunuyorlar. Ayrıca aldığın ürünleri iade edebilme veya siteden şikâyetçi olabilme haklarına da sahipsin. Bu kadar fazla kolaylığın ve rahatlığın oldu yerde de erkekler moda ile daha yakından ilgilenmeye ve hayatın her alanında modaya en az kadınlar kadar önem vermeye başladılar.

Birçok firma, marka sadece kadınlar üzerine ürün üretmenin yetersiz olduğunun farkına vardı. Mağazalarda önceden kadınlara ayrılan bölümler ya bir kat ya da mağazanın büyük bölümünü oluşturuyordu, oysa artık mağazalar kadınların yanı sıra erkek giyim pazarının da kar getirici bir Pazar olduğunun farkına vardı ve bu yönde çalışmalarını geliştirdi. Türk erkeği artık tabularını yıkmış her alanda söz sahibi olabileceğini kanıtlamış, modadan anlayan hatta modaya hayat veren, yön gösteren kesim içerisinde yer almaya başlamıştır. Erkek modası yeni trendlere yol göstermeye devam ediyor.


  • Beğen  
---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.