Göktürkçe Türk Nasıl Yazılır? | Göktürk Alfabesiyle Türk Yazmak

Göktürkçe Türk Nasıl Yazılır? | Göktürk Alfabesiyle Türk Yazmak

Herkese merhabalar bu yazımızda sizlere Göktürk alfabesiyle “Türk” nasıl yazılır onu paylaşacağız.

İlk alfabemiz olarak kabul edilen Göktürkçe ilk olarak 500’lü yıllarda kullanılmıştır. Orhun ve Yenisey yazıtları vb. yazıtlar Göktürkçe alfabesiyle yazılmıştır. Günümüzde ise Göktürkçe alfabesini daha çok “Türk” yazmak için kullanmaktayız. İllaki arabaların arka camlarında, sosyal medyada profil resimlerinde, okulların sıralarında vb. yerlerde Göktürk alfabesiyle yazılan Türk yazısını görmüştürsünüz. Peki bu yazıyı nasıl yazabiliriz şimdi onu anlatalım.

Göktürkçe Türk Nasıl Yazılır?

Göktürkçe Türk yazılışı

Göktürkçe Türk yazılışı

Arkadaşlar yazı yukarıdaki gibidir. Maalesef klavye ile bu yazıyı yazamıyoruz. Ama buradaki siteye girerseniz Göktürk alfabesiyle istediğiniz yazıyı yazıp bu yazıyı ctrl+c yapıp istediğiniz yere ctrl+v ile yapıştırabilirsiniz. Ama dediğimiz gibi klavyeden direkt olarak bu şekilde Türk yazılışı kısaltması yoktur. Belki ilerde bulunursa bizde konumuza ekleriz.

NOT = Buradaki siteden (“emrecetinblog.com/bilgisayarinizin-yazi-dili-gokturkce-olsun“) Göktürk alfabesini bilgisayarınıza indirip kurabilirsiniz.

Şimdi gelelim yazıyı nasıl yazacağımızı anlatmaya. Bunu dediğimiz gibi klavyeden yazamayız fakat defterinize yazmak isterseniz en sağdan h harfine benzer bir harf yazın. Ardından bir soluna n harfine benzer ama sol taraftaki çubuğu uzatarak yazınız. Sonrasında ise T harfine bir harf çizin yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi. Ardından son olarak 4. harf biraz zordur fakat yukarıdaki resme bakarak çizebilirsiniz.

Birde arkadaşlar şunu belirtelim normalde yukarıda Göktürkçe “Türük” yazmaktadır. Fakat bunu herkes Türk olarak biliyor. Ama gerçekten Göktürk alfabesiyle Türk yazılışı aşağıdaki gibi olmaktadır.

Gördüğünüz gibi arkadaşlar gerçek Türk yazılışı bu şekilde olmaktadır. Tek farkı sondaki harftir. Ayrıca kaynaklardan incelediğimize göre Türk kelimesi Türük’ten gelmektedir. Yani Orhun yazıtlarında vs. Türük olarak geçmektedir diye biliyoruz.

Yani üstte gördüğünüz gibi arkadaşlar her iki ifade de Türk olarak kullanılmaktadır. Genelde alttaki yazılış kullanıldığı için bizde öne çıkan görsel olarak onu ekledik.

Son olarak Göktürk alfabesinde yer alan Türk yazısını resimden bakarak istediğiniz yere yazabilirsiniz. Ayrıca yukarıda verdiğimiz linklere girerek de yazılışını yapıp istediğiniz belgede kullanabilirsiniz.


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*