Göz Kusurları(Göz Hastalıkları)

Göz Kusurları(Göz Hastalıkları)

Normal, sağlıklı net gören bir gözde cisimden gelen ışınlar mercekte kırıldıktan sonra retinaya düştüğü bilinmektedir. Fakat birtakım doğuştan gelen durumlarda veya sonradan ortaya çıkan sorunlarda, görüntünün retinanın üzerine tam olarak düşmediğini ve görüntünün net olarak görülmediği tespit edilmiştir.

Göz kusurları miyop,hipermetrop,astigmat,prespitlik,şaşılık ve katarakt olmak üzere 6 alanda incelenir.

Miyop= Göz küresinin önden arkaya doğru çapının artması veya göz merceğinin normalden daha şişkin olup kırıcılığının fazla olması sonucunda görüntü retinanın önüne düşer ve bu sebeple uzağı iyi görememe sorunu ortaya çıkar. Bu sorun kalın kenarlı mercekle düzeltilir.

Miyop hastalığının gösterimi

Hipermetrop= Göz küresinin önden arkaya çapının azalması veya göz merceğinin normalden ince olup kırıcılığının azalması sonucunda görüntü, retinanın arkasına düşer. Bu sebeple yakını iyi görememe sorunu ortaya çıkar. Sorun ince kenarlı mercekle düzeltilir.

Hipermetrop hastalığının gösterimi

Astigmat= Göz merceği veya korneadaki düzensiz kıvrımlar sonucunda göze giren ışınlar farklı açılarda kırıldığı için retinanın üzerine aynı şekilde düşmeme durumuna astigmat denilmektedir. Astigmatlık silindirik mercekle düzeltilebilmektedir.

Astigmatlığın gösterimi

Prespitlik= Yaşlanmaya bağlı olarak göz merceği, esnekliğini kaybetmeye başlar. Bu durumda gözün uyum yeteneği azalmaktadır ve yakına bakıldığında net görememe durumu başlamaktadır. Bu duruma prespitlik denir. Bu göz kusuru da hipermetropta olduğu gibi ince kenarlı mercekle düzeltilir.

Şaşılık= Göz küresini hareket ettiren kasların birbirleri ile uyumlu çalışmaması sonucunda gözler aynı noktaya yönelemez. Şaşılık ameliyat ile düzeltilir.

Katarakt= Göz merceğinin saydamlığını kaybederek matlaşmasıdır. Genellikle orta yaş üstü kişilerde görülen katarak hastalığında kişi buğulu bir camdan bakıyor gibi görür.

A şıkkı normal gözü ve B şıkkı ise kataraktlı gözü ifade etmektedir.

Herkese iyi dersler dileriz…


  • Beğen  
---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
Önceki Yazı
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.