Günlük Hayatta Kullanılan Basit Makineler Nelerdir? (Kısaca)

Günlük Hayatta Kullanılan Basit Makineler Nelerdir? (Kısaca)

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere günlük hayatta kullandığımız basit makinelere örnekler nelerdir onları paylaşacağız.

Büyük kuvvet gerektiren bir işin, küçük bir kuvvetle yapılabilmesini sağlayan ya da kuvvetin amaca uygun bir hâle dönüşmesini sağlayarak hayatı kolaylaştıran araçlara basit makine denir. Basit makineler günlük hayatta insanların işlerini kolaylaştırmaktadır. Mesela en basitinden makas olmasaydı kağıtları veya kumaşları güzel bir şekilde kesemezdik. Bu şekilde bir sürü örnek verebiliriz. Peki günlük hayatta kullanılan basit makineler nelerdir örnekler halinde paylaşalım.

Günlük Hayatta Kullanılan Basit Makineler

1-) Kaldıraçlar

Günlük hayatımızdan kaldıraçlara; tahterevalli, makas, pense, kürek, kapı kolu, el arabası ve tırnak makası örnek verilebilir.

Tahterevalli

Tahterevalli

2-) Sabit ve Hareketli Makaralar

Sabit ve hareketli makaralar günlük hayatımızda birçok yerde kullanılmaktadır. Mesela bayrak direklerinde, vinçlerde, inşaat sahalarında vb. yerlerde makaralar kullanılmaktadır.

Makara

Makara

3-) Palangalar

Aslında palangalar da makaraların bir çeşididir diyebiliriz. Birden fazla makaradan oluşan sisteme palanga adı verilir. Günlük hayatımızdan kullanma yerleri mesela vinç, maden ocakları, gemiler vb. yerlerde palangalar kullanılmaktadır.

Vinç

Vinç

4-) Eğik Düzlem

Günlük hayatımızda eğik düzlem sistemleri; yükleme kamyonlarında, yangın merdivenlerinde, matkap uçlarında, vidalarda, virajlı dik yollarda vb. yerlerde kullanılır.

Eğik düzlem

Eğik düzlem

5-) Vida

Vidalar günlük hayatımızda ahşap, tahta veya metal cisimleri birleştirmek amacıyla kullanılmaktadır.

Vida

Vida

6-) Çıkrık

Çıkrık, silindirden oluşan ve silindirin dönme miline bağlı bir koldan oluşan basit makinedir. Günümüzden çıkrıkların kullanıldığı yerler; balık oltaları, su kuyuları, musluk başları, tornavidalar ve asansörlerdir.

Asansör

Asansör

7-) Çark ve Kasnaklar

Son olarak çarklar ve kasnaklar da günlük hayatımızda çoğu yerde kullanılmaktadır. Bu sistemler günlük hayatımızda; bisikletlerde, saatlerde, asansörlerde, motorlarda, fan sistemlerinde vb. yerlerde kullanılır. Mesela bisikletlerde ön teker ile arka tekerin arasında bulunan zincir sistemi bir çeşit çark ve kasnağa örnektir.

Bisiklet

Bisiklet

Günlük hayatta kullanılan basit makinelere örnekler bu şekildedir. Sizlerin de bildiği başka örnekler varsa yorum bölümünden bizlere yazabilirsiniz. Teşekkürler iyi çalışmalar dileriz…


  • Beğen  
---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.