Günlük Hayattan Türeve Örnekler

Günlük Hayattan Türeve Örnekler

Maddeler halinde günlük hayattan türeve örnekleri yazalım;

1=Güneşin doğuşundan batışına kadar olan zaman dilimiyle güneşin yerle yaptığı açıdan bir grafik çıkartalım.Güneşin saat öğlen tam 12 de yani güneşin tam tepede olduğu noktadaki eğim “0″(sıfır) olur.Yani türevin “0″(sıfır) olduğunu görürüz.

türev 1

2=Şimdi ise bir buz düşünelim.Mesela küp bir buz.Her kenarı eşittir.Bu buzun oda sıcaklığında zamanla erimesi yani anlık değişim dediğimiz olay türeve örnektir.Bir fonksiyon örneği verirsek te mesela f(x)=3x^2.

türev 2

3=Mesela tenceredeki bir yemeğin kaynatıldığında yemeğin zamanla sıcaklığının artması da türeve örnek olabilir yani bu da anlık değişim olarak nitelendirilebilir.Burada da kendiniz bir fonksiyonla örnek verebilirsiniz.

türev 3

4=Son olarak da arabayı örnek verelim.Bu arabanın zamanla hızı artıyorsa yani hızında anlık bir değişim varsa türevi var demektir.Eğer arabanın hızı hep sabitse türevi “0″(sıfır) olur.Çünkü arabanın herhangi bir ivmesi olmaz.Bu sebeple türevi de sıfır olur.Yani hızı sabit olduğundan ivmesi yoktur türevi “0″(sıfır) olur.

türev 4

 

Varsa sizin de aklınıza gelen örnekler yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Yapılan Yorumlar (2)

  • Sanki 1 nolu madde yanlış gibi. Güneş en dik konumdayken eğim 0 değil 90 olur.

    Cevapla

    • Hocam benin bildiğim bir noktanın eğimi o noktanın türevine eşittir.Yani güneş doğuşundan batışına kadar olan hizaları grafik olarak çizersek tam tepedeki eğim 0 olur.Şöyle bir resimle örnek vereyim size;

      Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*