Güreş Sahası ve Minder Ölçüleri

Güreş Sahası ve Minder Ölçüleri

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere güreş sahalarının ve minderlerinin kaçar metre olduklarını paylaşacağız.

Güreş minder üzerinde 2 kişinin karşılıklı olarak müsabaka ettiği güç, kuvvet ve zekanın birlikte kullanıldığı bir spordur.Ülkemiz olarak güreşte çok başarılı bir milletiz diyebiliriz.Çünkü istatistiklere bakıldığında olimpiyatlarda ve dünya şampiyonalarında Türkiye’ye en çok madalya bu alandan gelmiştir.Güreşte başlıca önemli sporcularımız Hamza Yerlikaya, Taha Akgül, Rıza Kayaalp vb. isimlerdir.

Şimdi güreş sahasının ve minderlerinin ölçülerini öğrenmeye geçelim.

Güreş Sahası ve Minder Ölçüleri

Güreş sahası kare şeklinde ve 12 metre x 12 metre uzunluğundadır.

Güreş minderi ölçüleri

Güreş minderi ölçüleri

Yukarıdaki görselde de gördüğünüz gibi minderin iç çemberinin çapı 7 metredir.Yani yarıçapı 3.5 metre oluyor.Aynı şekilde dış çemberin çapı da 9 metredir.Yani onun da yarıçapı 4.5 metre olmuş oluyor.Yukarıdan ve aşağıdan 1.5 şar metre mesafe var.Bu şekilde topladığımızda 9+1.5+1.5=12 metre etmektedir.

Küçük daire ile büyük dairenin ortasında kalan alana zon bölgesi denilmektedir.En içteki daire merkezi güreş alanıdır ve en dışta kalan bölgeye ise korunma bölgesi denilmektedir.Sağ üst köşe kırmızı köşe ve sol alt köşe ise mavi köşe olarak geçmektedir.

Güreş sahası ve minderi ölçüleri bu şekildedir.Umarız yararlı olur.Herkese iyi antrenmanlar ve iyi çalışmalar dileriz…


  • Beğen  
---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*