Hangi Durumlarda Üniversite Tercih Yapılıp Puan Düşmez?

Hangi Durumlarda Üniversite Tercih Yapılıp Puan Düşmez?

Üniversite öğrencilerinin merak ettiği en önemli konulardan biriyle karşınızdayız. Bu yazımızda “Eğer üniversite için tercih yaparsam puanım düşer mi?” veya “Bu sene tercih yaptım ama üniversiteye kayıt olmadım sonraki sene için puanım düşer mi?” veya “Sınava girdim ama tercih yapmadım seneye bir daha sınava gireceğim puanım düşer mi?” tarzındaki soruların cevabını sizlere paylaşacağız.

Öğrencilerin sıkça sorduğu sorulardan biri olan “Üniversite için tercih yaptım puanım düşer mi” sorusunun bazı durumlara göre cevabı değişkenlik göstermektedir. Şimdi sizlere tüm olasılıkları, hangi durumlarda üniversite sınavına girilip tercih yapılıp puan düşer veya puan düşmez onları maddeler halinde paylaşalım.

Hangi Durumlarda Üniversite İçin Tercih Yapıldığında Puan Düşmez?

 • 1-) Sınava girip tercih yaptınız ve akabinde herhangi bir yeri kazanamadınız. Bu durumda puanınız düşmez.
 • 2-) Sınava girdiniz ve tercih yaptınız. Sonrasında tercihlere kontenjanı olmayan bölümlerden ön lisans açık öğretim fakültesi yazdınız ve kazandınız. Bu durumda da gelecek sene puanınız düşmez.
 • 3-) Aynı şekilde sınava girip tercih yaptınız ve açık öğretim bölümü kazandınız. Ama bölüme kayıt yaptırmadınız. Bu durumda da puanınız düşmemiş olur.
 • 4-) Eğer meslek lisesi mezunuysanız bildiğiniz gibi sınavsız geçiş hakkınız bulunuyor. Bu hakkınızdan dolayı ön lisans kazandınız diyelim fakat gitmediniz. Bu durumda da puanınız düşmemiş olur.
 • 5-) Son olarak sınava girip tercih yaptınız ve sınavı kazandınız diyelim. Fakat eğer lise diplomasını almadıysanız bu durumu ÖSYM’ye bildirdiğiniz taktirde puanınız yine düşmez.

Hangi Durumlarda Üniversite İçin Tercih Yapıldığında Puan Düşer?

 • 1-) Sınava girip tercih yaptınız ve sonucunda 4 yıllık lisans bölümü kazandınız ve gitmediniz. Bu durumda puanınız düşer.
 • 2-) Aynı şekilde yine tercih yapıp 4 yıllık lisans bölümü kazandınız diyelim. Eğer gelecek sene tekrar sınava girerseniz puanınız yine düşmüş olur.
 • 3-) Yine aynı şekilde sınava girip tercih yaptınız diyelim. Eğer ön lisans bölümü kazanıp gitmezseniz sadece sınavsız geçiş hakkı hariç diğer durumlarda puanınız düşmüş olur.
 • 4-) Yetenek sınavı için herhangi bir yere yerleştiniz diyelim. Kayıt yapsanız da yapmasanız da puanınız gelecek sene için düşer.
 • 5-) Son olarak açık öğretim lisans kazanılması durumunda da puanınız düşer.

NOT = Puan düşme olayı 1 yıl için geçerlidir. Diyelim ki bu sene okulu kazandınız ve gitmediniz. Haliyle bu puan düşmesi sizin bir sonraki senede olan sınavınızı etkileyecektir. Bir daha ki senelere bir etkisi yoktur. Son olarak puan düşme durumunda sizin lise diploma notunuz yarı yarıya düşerek hesaplanacaktır.

Yazımızın sonuna geldik. Umarız paylaştığımız bilgiler faydalı olur. Herkese sınavlarda ve derslerde başarılar dileriz. Her türlü sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. Teşekkürler…


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Yapılan Yorumlar (5)

 • merhaba ben bu sene sınava girdim açıköğretim engelli bakımı ve rehabilitasyon bölümüne yerleştim önlisans olduğu için seneye puanım düşer mi ?

  Cevapla

  • Merhabalar eğer tercih yaptınız, o bölümü kazandınız ve bölüme kaydınızı yaptırdıysanız bildiğimiz kadarıyla puan düşüyor fakat yine de bilgili bir rehber hocasına sorun çünkü yönetmelikte bazen değişiklikler yapılabiliyor.

   Cevapla

   • kaydımı yaptırmadım cevap için yine de teşekkürler bilen bir hocaya danışacağım

    Cevapla

    • Eğer kaydınızı yaptırmadıysanız açık öğretim olduğu için puanınız düşmez diye biliyoruz. 3. maddeden okuyabilirsiniz. Ama yine de emin olmak adına hocanıza danışabilirsiniz. Teşekkür ederim.

     Cevapla

 • fatmagül diyor ki

  merhaba paylaşımınız çok güzel fakat sormak istediğim bir durum var
  2018 yılında ön lisans bölümüne yerleştim fakat kaydımı düşürttüm
  2019 yılında tekrar sınava girdim bu sefer puanım düştü
  2020 yılında tekrar girmek istiyorum fakat başvuru formunda öğrenim durumu kısmına daha önce bir bölüme yarleştim kayıt olmadım kısmını seçtiğim için puanım yine kırılır mı
  yani hangi maddeyi seçmeliydim
  çok acil yardımcı olursanız sevinirim iyi günler

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*