Haparlör mü Hoparlör mü Haporlör mü Doğrusu Hangisidir?

Haparlör mü Hoparlör mü Haporlör mü Doğrusu Hangisidir?

Merhabalar değerli arkadaşlar bu yazımızda sizlere haparlör, hoparlör, haporlör vb. kelimelerden hangisinin yazımı doğrudur onu paylaşacağız.

Yine çok karıştırılan kelimelerden bir diğeri ise haparlör-hoparlör-hapörlör vb. kelimeleridir. Bu kelimeler çoğu kişi tarafından karıştırılır ve genelde ağızdan “hoporlör” şeklinde çıkıverir. Fakat yazım kurallarına göre sadece 1 tanesi doğru yazılıştır. Şimdi TDK’nın sitesine göre bu kelimelerden hangisi doğru hangileri yanlış yazılmıştır onu yazalım.

Haparlör mü Hoparlör mü Hoporlör mü Doğru Yazılışı Nedir?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Hoparlör
  • Hatalı yazılışları ==> ×Haparlör, ×Hoporlör, ×Hapörlör, ×Haporlor

Yukarıda da gördüğünüz gibi Türk Dil Kurumu’nun resmi web sitesine göre dilimize Fransızca’dan geçen (haut-parleur) ve “Radyo, pikap, teyp ve benzeri araçlarda sesi işitilebilecek duruma getiren alet.” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı Hoparlör‘dür. Diğer haparlör, hoporlör, hapörlör vb. kelime türevleri ise yanlış yazılımlardır. Yani doğrusu hoparlör kelimesidir. Gerçekten akılda tutması zor bir kelime fakat ezberlemekten başka çare yok diyebiliriz. Çünkü üniversite ve lise sınavlarının Türkçe yazım kuralları konularında bu kelime karşımıza çıkabilir. Bu bakımdan kelimenin doğrusunu iyi öğrenmemiz gerekmektedir.

TDK’nın resmi web sitesi olan sozluk.gov.tr üzerinden de yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi kelimeyi aratabilir ve doğrusunun hoparlör olduğunu sizler de görebilirsiniz. Sizler de siteye girip aratma yaparak kanıtına ulaşabilirsiniz.

Sitemizdeki diğer doğru ve yanlış yazılan kelimelere ulaşmak için sağ üstten aratma yapıp bakabilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*