Hasım ve Hısım Nedir? Arasındaki Fark Nedir?

Hasım ve Hısım Nedir? Arasındaki Fark Nedir?

Herkese merhabalar bu yazımızda sizlere hasım ve hısım nedir, arasındaki farklar nelerdir onları yazacağız.

Çoğu kişinin tanımlarını birbirine karıştırdığı iki kelime var; hasım ve hısım. Gerçekten bizler de dahil olmak üzere çoğu vatandaşımız bu iki kelimeyi birbirine karıştırıyor diyebiliriz. Çünkü yazılışları birbirine çok yakın. Sonuçta sadece 2. harfi birbirlerinden farklı. İki kelime de 5 harf ve 2. harfi hariç tüm harfleri aynıdır. Haliyle yazılış itibariyle kelimelerin tanımlarının birbirine karıştırılması gayet normaldir diyebiliriz.

Peki hasım ve hısım ne anlama geliyor arasındaki farklar nedir kısaca onu anlatalım.

Hasım ve Hısım Nedir?

Hasım Nedir?

Hasım, kısaca düşman anlamına gelmektedir. Gerçek kelime anlamı ise bir oyun, dava veya yarışta karşı taraftaki kişiye hasım denir. Fakat halk arasında daha çok düşman manasında kullanılmaktadır. Örneğin “Bu kişi benim hasmım.” denildiğinde o kişinin düşmanı yani sevmediği kişi anlamına gelmektedir.

Hısım Nedir?

Hısım ise kısaca akraba, dost anlamına gelmektedir. Sözlükte evlilik yoluyla birbirine bağlı olan kimselere hısım denir. Hısım akraba tabiri de buradan geliyor. Yani dost, yakın akrabalara hısım akraba adı verilir.

Hasım ve Hısım Arasındaki Fark Nedir?

Hasım ve hısım arasındaki fark ise kısaca şu şekildedir:

  • Hasım ==> Düşman
  • Hısım ==> Akraba

anlamındadır. Yani hısım, yakın akraba ve dostlar için kullanılan bir kelimedir. Hasım ise insanların sevmediği veya bir davada karşı taraftaki kişiler için kullanılan bir kelimedir.

Kısaca hasım ve hısım arasındaki fark bu şekildedir. İyi dersler dileriz.


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*