Hdmi ile Bilgisayara Görüntü Aktarma

Hdmi ile Bilgisayara Görüntü Aktarma

Herkese selamlar arkadaşlar.Bu yazımızda sizlere HDMI kablo ile bilgisayara nasıl görüntü aktarabiliriz onu anlatacağız.

Bazı zamanlar bilgisayarı televizyona bağlamak isteriz.Veya bilgisayarımızı televizyon yapmak isteriz.İşte bu durumlarda 1 adet hdmi kablosuna ihtiyaç duyarız.Kabloyu elde ettikten sonra gerisi çok kolay.

Bilgisayarı Televizyona Bağlamak(Televizyona Bilgisayar Görüntüsü Vermek)

Öncelikle eğer bilgisayarı(laptop veya kasa) televizyona bağlamak istiyorsak hdmi kablosununun bir ucunu bilgisayara diğer ucunu da televizyona bağlamamız gerekmektedir.Sonrasında televizyondan ayarlar kısmını açıp oradan HDMI bölümünü seçmemiz gerekmektedir.Normalde uydu bölümünde bulunur ama siz HDMI kısmını seçmelisiniz.

NOT = Kumandanın “Source” yani kaynak tuşu olması gerekiyor. Oraya bastığınızda uydunun olmadığı hdmi, hdmi 2 veya hdmi side gidi seçeneklere teker teker basın. Hangisi doğru ise zaten görüntü ekrana gelmiş olacaktır.

Eğer görüntü televizyona gitmezse kabloları doğru taktığınıza emin olmanız gerekmektedir.

Bilgisayarı Televizyon Yapmak(Bilgisayara Görüntü Aktarmak)

Eğer bilgisayara görüntü aktarmak istiyorsanız da aynı şekilde hdmi kablonun bir ucunu bilgisayara diğer bir ucunu da uydu alıcısına takmanız gerekiyor.Bu şekilde bilgisayarınızı televizyon yapabilirsiniz.

Tabii ki böyle yaparak işlem bitmiyor.Kabloları doğru taktıktan sonra bilgisayarınızdan “fn+f5” tuşuna basmalısınız.Bu laptoptan laptopa değişiyor ama genelde fn tuşu + f5 tuşu hdmi kabloyu algıyalıp onun görüntüsünü otomatikman bilgisayara veriyor.

Eğer sizde bu tuşlar yoksa “windows tuşu+p” tuşları ile de hdmi kablosundan gelen görüntüyü açabilirsiniz.Win+P tuşu dediğimiz gibi buna birlikte basarsanız projeksiyon tarafı açılır.Yani istediğiniz görüntüyü bilgisayara aktarmış olursunuz.

GÜNCELLEME:

Arkadaşlar konu yanlış anlaşıldığı için özür diliyoruz. Eğer televizyondaki görüntüyü bilgisayara aktarmak istiyorsanız bunun için “Capture Kart” ‘a sahip olmanız gerekiyor. İnternetten capture kart yazıp uygun fiyattan sipariş edebilirsiniz. Capture kart ile televizyondaki görüntüyü anlık olarak bilgisayara yani laptopa iletebilirsiniz.

Televizyondaki görüntüyü laptopa aktarmak için yapmanız gerekenler;

 • Öncelikle hdmi çoklayıcı kullanarak uydudan çıkan hdmi kabloyu bu hdmi çoğaltıcıya takınız.
 • Ardından çoğaltıcıdan bir çıkış TV’ye takınız. Diğer bir çıkışı ise laptopa takınız.
 • Sonrasında bir adet hdmi destekli capture kartı bilgisayara takıyoruz ve ardından görüntü laptopa gelmiş oluyor.

Daha detaylı bilgi için internetteki diğer sitelerden araştırma yapabilirsiniz.

Not=Yukarıdaki resimde kırmızı renkle fn+f5 tuşunun yerlerini ve mavi renkle de win+p tuşlarının yerlerini gösterdik.

ÖNEMLİ NOT = Bu anlatılanlar bilgisayardaki görüntüyü televizyona aktarmak içindir. Fakat televizyondaki görüntü bilgisayara aktarmak biraz sıkıntılı olabiliyor. Bunun için yukarıda yazdığımız “Capture kart” isminde bir alet lazımdır. Bu kart yardımı ile TV’deki görüntüyü PC’ye aktarabiliyorsunuz.

Bilgisayara görüntü aktarma işlemi bu şekildedir.Umarız faydalı olmuştur.Herkese kolay gelsin dileriz…


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Yapılan Yorumlar (13)

 • Emin misiniz? Gerçekten Notebook’a HDMI ile görüntüyü aktarabilir miyiz? Ben yapamadım. Daha ayrıntılı paylaşabilir misiniz?

  Cevapla

  • Elbette efendim laptopu hdmi kablosu ile televizyona bağlarsanız laptop görüntüsünü televizyona aktarmış olursunuz.Aynı şekilde eğer hdmi kabloyu laptopunuzdan uydu alıcısına takarsanız da laptop ekranınıza televizyonun görüntüsü gelecektir.İlk işlemi denedik çalışıyor fakat ikincisini denemedik ama büyük ihtimalle olur başka yerlerden araştırdığınızda da aynı bilgilere ulaşacaksınız.Teşekkürler.

   Cevapla

   • Olmadı. Forumlardada yapılamaz diyorlar. Başka yerdede böyle birşeyden söz edilmemiş.

    Cevapla

    • Anladım efendim o zaman bilmiyoruz biz olur diye düşünüyorduk denememiştik daha önce.Teşekkürler deneme için.

     Cevapla

     • Denemediğiniz bir şeyi neden başkalarına böyle olur şöyle olur diye söylüyorsunuz. Yanlış bilgilendirme ve konu kirliliği yapıyorsunuz. Bilmediğiniz konuda nasıl başkalarını bilgilendirmeye çalışıyorsunuz? Ne saçmalıktır bu. Bildiğini yaz, bilmediğini yazma.

     • Efendim zaten bilgisayarı televizyona aktarma işlemini denedik olumlu sonuç verdi. Diğeri de çalışır diye düşündük onu denemedik çünkü diğer kaynaklarda da çalıştığı yazıyor.

 • Bana kaynak gösterir misin?

  Cevapla

 • casper All in one nirvana pc de, yu ma tu mini hdmi uydu alıcısı ile HDMİ bağlantısı yapılarak nasıl TV izlenir. veya mümkün mü?

  Cevapla

  • Merhabalar yazının son kısmını yani güncelleme kısmını okuyarak gerekli bilgiyi edinebilirsiniz. Bilgisayarı televizyon ekranına bağlamak kolay hdmi kablosu ile fakat tam tersi tv yi bilgisayara bağlamak biraz uğraştırıcı olabiliyor.

   Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*