Herkes mi Herkez mi Doğru Yazılışı Hangisidir?

Herkes mi Herkez mi Doğru Yazılışı Hangisidir?

Cümleten merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere yazım kurallarıyla alakalı bir bilgi paylaşacağız. Herkes kelimesi mi yoksa herkez kelimesi mi doğru yazılmıştır onu anlatacağız.

Dilimizde bir çok kelimenin doğru yazılışlarını hep yanlış biliyoruz. Fakat bu yazım kuralları soruları hem türkçe sınavlarında hem de üniversite, lise vb. önemli sınavlarda öğrencilerin karşılarına çıkmaktadır. Bu yüzden en azından en önemli kelimelerin doğru yazılışlarını öğrenmemiz bizim için çok iyi olur. İnşallah zamanla önemli kelimelerin doğru yazılışlarını sitemizde paylaşacağız. Fakat bu yazımızda herkes mi yoksa herkez mi doğru yazılmıştır sizlere onu aktaracağız.

Herkes mi Herkez mi Doğru Yazılışı Nedir?

Türk dil kurumunun resmi web sitesine göre herkez veya herkeş kelimeleri yanlış yazılıştır, doğru yazılışı herkes kelimesidir. Şuana kadar belki de çoğu kişi herkez olarak doğru yazılışı biliyordur. Çünkü kelimeyi sesli söylerken herkez’e daha yakın telaffuzda çıkıyor. Fakat doğru yazılışı herkes kelimesidir.

Üstteki resimde de gördüğünüz gibi TDK‘nın sitesinde de herkes kelimesinin doğru olduğu söylenilmektedir. İspatı da üstteki resim diyebiliriz. Resmi Türk dil kurumunun sitesinden alıntıladık.

Yani kısacası kelimenin doğru yazılışı “herkes” ‘dir.Yanlış yazılışı ise “herkez” ‘dir.Yani sonu “s” harfiyle biten kelime doğru yazılımdır.Bu yüzden sorularda vs. dikkat etmekte fayda vardır.

Umarız yararlı olur.Herkese Türkçe ve edebiyat sınavlarında başarılar dileriz…


  • Beğen  
---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.