Hz. Nuh (a.s.)’ın 3 Oğlu (Sam, Ham ve Yafes) Hangi Irkların Atasıdır?

Hz. Nuh (a.s.)’ın 3 Oğlu (Sam, Ham ve Yafes) Hangi Irkların Atasıdır?

Cümleten selamun aleyküm değerli takipçilerimiz. Bu yazımızda sizlere Hz. Nûh (Aleyhisselam) peygamberin üç oğlu Sâm, Hâm ve Yâfes hangi ırkların babası sayılmaktadır onun detaylarını paylaşacağız.

Adem (Aleyhisselam)’dan sonra “Beşerin ikinci babası” lakabıyla anılan Nuh (Aleyhisselam)’ın 3 oğlu vardır. Daha doğrusu tufandan sonra kurtulan 3 oğlu yani 3 çocuğu bulunmaktadır. Hz. Nuh (Aleyhisselam)’ın bu üç oğlundan ise günümüzdeki ırklar meydana gelmiştir. Yani araplar, türkler, germenler vb. soy ırkları Nuh (Aleyhisselam)’ın 3 oğlundan türemiştir. Şimdi kısaca detayları anlatalım ardından hangi oğul hangi soyu oluşturuyor onları yazalım.

Nuh (Aleyhisselam) ile birlikte gemiye binenlerin sayısı hakkında birkaç görüş mevcuttur. Bazı müfessirlere göre gemide Nuh (Aleyhisselam) ve eşi + 3 oğlu ve onların eşleri olmak üzere toplam 8 kişi bulunmaktaydı. Bunun yanı sıra gemide 10, 70 ve 80 kişi oldukları da rivayetler arasındadır. Sonuç itibarıyla dünya nüfusu içerisinde az bir kesim oldukları bilinmektedir. Hz. Nuh (Aleyhisselam)’ın 3 oğlu bulunmaktadır. Bunların isimleri ise Sam, Ham ve Yafes‘tir. Ataları kabul edilen ırk soyları ise aşağıda yazılmıştır.

Sam, Ham ve Yafes Hangi Irkların Atası Kabul Ediliyor?

  • Nuh (Aleyhisselam)’ın oğlu Sâm ==> Arap ırkının babasıdır.
  • Nuh (Aleyhisselam)’ın oğlu Hâm ==> Zencilerin (Siyahîlerin) babasıdır.
  • Nuh (Aleyhisselam)’ın oğlu Yâfes ==> Türklerin babasıdır.

Yani biz Türkler olarak Nuh (Aleyhisselam)’ın Yafes isimli oğlunun soyundan gelmekteyiz.

Yazımızın sonuna geldik. Umarız bilgiler faydalı olur. Diğer dini bilgilere “Dini Bilgiler” kategorisi altından ulaşabilirsiniz. İyi ilimler dileriz.


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*