Inguinal Herni Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Inguinal Herni Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Inguinal Herni kelime anlamı olarak kasık fıtığı anlamına gelir. Karın tabanında yer alan kastık fıtığı yüksek oranda erkeklerde görülür. Hastalığın oluşmasındaki temel sebep karın iç dokularının olağan dışı şekilde taşması ve ciltte şişkinlik oluşturmasıdır.

Inguinal Herni Belirtileri Nelerdir?

Tanımda belirttiğimiz üzere kasık fıtığı şişlik oluşturduğu için belirtisi de kasık bölgelerinde şişlik olarak kendini gösterir. Ağrı ile birlikte gelen rahatsızlıkla kendini gösteren kasık fıtığı yanma hissi de oluşturabilir.

Inguinal Herni Neden Olur?

Inguinal Herni, diğer adıyla kasık fıtığının birçok sebebi vardır. Bunlar:

  • Aşırı kilo almak,
  • Aşırı zayıflık,
  • Yaşlılık,
  • Bağ dokularının zayıf olması,
  • Kabızlık,
  • Dengesiz şekilde ağır kaldırma,
  • Prostat,
  • Egzersizlerin aşırı şekilde ve dikkatsiz yapılması,
  • Sigara,
  • Genetik etmenler ve daha önce fıtık ameliyatı yaşanmış olması kasık fıtığına sebep olmaktadır.

Inguinal Herni Tedavisi Nelerdir?

Kasık fıtığında ilk önce teşhis önemlidir. Teşhis konulduktan sonra ilaç ya da fizik tedavi gibi yöntemlerle bu hastalık giderilmez. Tek çözüm ameliyattır.

Doktorunuz ilk muayeneden sonra fıtığın boyutu belirlenmiş olur ve ameliyatta ona göre uygulanır. Eğer küçük çaplı fıtıksa lokal anestezi ile kısa sürede operasyon gerçekleştirilir ve hasta taburcu edilir. Fıtık orta veya büyük çapta ise genel anestezi uygulanır ve fıtığın büyüklüğüne göre kesik uygulanarak sorunlu bölge temizlenir. Bu tür ameliyatlı hastalar ise genellikle 1-2 gün içerisinde taburcu edilirler. 2 ay boyunca herhangi ağırlık kaldırmazlar, zor iş yapmazlar ve spor faaliyetlerine aynı süre zarfında ara verirler. Doktor kontrolleri de ara ara yapılarak sorun tamamen ortadan kaldırılmış olur.

Tavsiye: Kasık fıtığı yaşamamak adına doğru ve sağlıklı beslenmeyi ihmal etmeyin. Ağır işler yapmayın ve ağırlıkları kaldırırken dikkatli davranın. Ayrıca sağlıklı yaşam için düzenli spor ve egzersizi de ihmal etmeyin.


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*