İnsan Beyninde Kaç Tane Lob Vardır? Lobların Görevleri Nelerdir?

İnsan Beyninde Kaç Tane Lob Vardır? Lobların Görevleri Nelerdir?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere insan beynindeki lob sayısını ve bu lobların görevleri nelerdir onları paylaşacağız.

Beynimizde toplamda 5 çeşit(tane) lob vardır. Bunlar frontal lob, parietal lob, temporal lob, occipital lob ve cerebellum‘dur. Aslında bu loblar beynimizin her 2 yarım küresinde de bulunur. Yani toplamda 10 adet lob vardır da diyebiliriz. Ama çeşit bakımından 5 adet vardır. Genelde bu sorulduğu için bizde 5 adet şeklinde yazdık. Şimdi bu lobların görevleri nelerdir onları paylaşalım. Ayrıca dilimizdeki karşılıkları nedir onları da aktaralım.

Beynimizdeki Loblar ve Görevleri

1-) Frontal Lob;

Bilinçli düşünme, davranış, duygu, planlama, kişilik, organize düşünme, problem çözme vb. gibi beynin en önemli işlevlerini yapan lobdur. Beynin ön tarafında yer alır. Beynin en önemli bölümlerinden birisidir.

2-) Parietal Lob;

Birincil duygusal alanların, aritmetik, imla, nesne tanıma ve duygusal bilgilerin entegrasyonunu yapan lobdur. Kısacası bazı duyu organlarından gelen bilgileri birleştirmede en önemli rolü oynayan lobdur. Ek olarak nesnelerin kullanılması ve görme işlevi gibi bazı durumlar da bu lobun görevleri arasında yer alır. Bu lob beynin orta kısmında bulunur.

3-) Temporal Lob;

Ses ve koku bu lob tarafından algılanır. Ayrıca yüzler, mekanlar, hafıza vb. gibi karmaşık yapılı uyaranların işlenmesi bu lob sayesinde olur. Beynin alt tarafında bulunur.

4-) Occipital Lob (Oksipital Lob);

5 duyu organımızdan en önemlisi olan gözümüzün görme duyusuyla ilgili bilgilerin işlendiği lob Oksipital lobdür. Beynin en arka tarafında bulunur.

5-) Cerebellum (Serebellum – Beyincik Lobu);

Dengenin sağlanmasında büyük bir rol oynayan bu lob duyu organlarımızdan gelen bilgileri harekete çevirmemizi sağlar. Bir diğer ismi beyincik lobudur. Üstteki resimde de gördüğünüz gibi beynin en alt kısmında bulunur. Yani omurgamıza en yakın yerde bulunmaktadır.

Beynimizin içindeki loblar ve görevleri bu şekildedir. Umarız faydalı olur. Herkese iyi dersler ve iyi çalışmalar dileriz…


  • Beğen  
---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.