Işık Hızı Nedir? Işık Hızı Kaç km/s dir?

Işık Hızı Nedir? Işık Hızı Kaç km/s dir?

Bu yazımızda sizlere ışık hızının ne demek olduğunu ve ışık hızının kaç kilometre/saniye’ye eşit olduğunu paylaşacağız.

Işığın boşluktaki hızına ışık hızı denilmektedir.Dünyada hatta bu evrende en hızlı şey ışıktır.Işık dalgalar halinde yayılır.Işık hızı hakkındaki en çok araştırmayı yapan bilim adamı Albert Einstein‘dir.Einstein bulmuş olduğu ışık hızıyla alakalı $E=mc^2$ formülünde c ışığın hızı anlamına gelmektedir.Burada ışığın hızının karesi ile kütlenin çarpımı ortaya çıkan enerjiyi göstermektedir.

Bu formülden kütle ne kadar çok olursa ışık hızına ulaşmak o derece imkansız olduğu anlaşılır.Aslında kütlesi olan bir cisim ışığın hızına asla ulaşamaz fakat buradaki kütleyi çok küçük bir değer olarak hesaplarsak(mesela 0,00000001 gibi) bu mümkün olabilir.Peki ışığın hızı saniye kaç kilometredir şimdi onu aktaralım.

Işığın hızı yaklaşık olarak 299.792.458 metre/saniye‘dir.Bu da yaklaşık olarak 299.792 kilometre/saniye etmektedir.Fakat ders kitaplarında ve resmi yerlerde ışığın hızı düz olarak 300 bin kilometre/saniye olarak kabul edilmektedir.

Saat cinsine çevirecek olursak ışığın hızı saatte 17.987.547.480 metre/saat‘tir.Kilometre olarak ise saatte 17.987.520 km/saat‘tir.

Bu yazımızda sizlere ışığın saniyede ve saatte aldığı mesafeyi ve hızını aktardık.Umarız faydalı olmuştur.Herkese iyi çalışmalar dileriz…


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.