İslam Tarihinde Kurulan Vakıf Çeşitleri Nelerdir?

İslam Tarihinde Kurulan Vakıf Çeşitleri Nelerdir?

Bu dersimizde sizlere İslam tarihinde kurulmuş olan vakıf çeşitleri nelerdir onların isimlerini ve hakkında kısaca bilgiler paylaşacağız. Şimdiden herkese iyi çalışmalar ve sınavlarda başarılar dileriz. İslam tarihinde kurulan vakıf çeşitleri 5 gruba ayrılır, bunlar aşağıdaki gibidir.

İslam Tarihinde Kurulan Vakıf Çeşitleri:

1-) Bayındırlık hizmetleri için kurulan vakıflar:

Yol, köprü, kanal, kemer, kuyu, çeşme, deniz feneri, konak evleri, kervansaraylar vb. yapılar bu vakıflar sınıfına girmektedir.

2-) Sağlık hizmetleri için kurulan vakıflar:

Vakıf hastaneleri, darülacezeler, darüşşifalar bu sınıfa girmektedir. İstanbul’da bulunan Vakıf Gureba Hastaneleri günümüzde de hizmet vermeye devam etmektedir. İstanbul’da bulunan darülaceze vakfının görseline aşağıdan ulaşabilirsiniz.

3-) Eğitim ve kültür hizmeti vermek için kurulan vakıflar:

Cami, okul, kütüphane vb. yapılar bu vakıflar grubuna girmektedir.

4-) Şehircilik ve belediye hizmetleri için kurulan vakıflar:

Şehirlerin su, yol, temizlik vb. gibi hizmetlerinin yerine getirilmesi, sokakların aydınlatılması, şehrin çeşitli yerlerinde bahçeler yapılması, halkın dinleneceği parkların kurulması, çevre düzenlemesinin yapılması, hayvanlar için yuva ve yem parası ayrılması için kurulan vakıflardır.

5-) Askerlik ve spor hizmeti olarak kurulan vakıflar:

Kale, istihkâm, donanma, top, gemi yapımı, topçu ocağı, dökümhane, saraçhane, baruthane, kılıçhane, demirhane ve sınır kalelerini bekleyenlere yardım amacıyla kurulan vakıflarıdır.


  • Beğen  
---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.