Kararlı Atom ve Kararsız Atom Nedir? (Hakkında Örnekler)

Kararlı Atom ve Kararsız Atom Nedir? (Hakkında Örnekler)

Herkese hayırlı günler dileriz. Bu yazımızda sizlere kararlı atom ve kararsız atom ne demektir onu anlatacağız. Ayrıca kararlı ve kararsız atomlara örnekler nelerdir onları da yazacağız. Şimdiden iyi okumalar ve iyi dersler dileriz.

Kararlı Atom Nedir?

Bir atomun çekirdeğinde farklı kuvvetler etkilidir. Proton ve nötronlar arasında güçlü çekirdek kuvvetleri, çekim etkisi oluştururken protonlar arasında Coulomb kuvveti de itme etkisi oluşturur. Bu iki kuvvet, birbirini dengelediği zaman atomun çekirdeği bir bütün olarak korunur. Bu şekildeki atomlara kararlı atomlar denir. Tüm elementler içinde yaklaşık 400 adet kararlı çekirdek bulunur.

Kararlı atomlar diğer bir deyişle soygazlar veya asal elementlerdir. Yani periyodik cetvelde 8A grubunda bulunan elementler kararlı atomlar olmaktadır. Bunlar elektron alıp vermezler. Kararlı atomlara örnek vermek gerekirse helyum veya neon bunlara örnektir.

  • Kararlı atomlara örnek elementler ==> Helyum(2), Neon(2-8), Argon(2-8-8)

Kararsız Atom Nedir?

Çekirdek kuvveti ve Coulomb kuvvetinin dengesiz olmasından dolayı, çekirdeği zamanla dağılan atomlara da kararsız atomlar denir. Yüzlerce kararsız çekirdek bulunur. Bir atomdaki proton sayısı çok fazla olursa Coulomb itme kuvvetinden dolayı atomun kararlılığı bozulur. Hafif çekirdeklerde proton sayısı, nötron sayısına eşit ise atomlar kararlı yapıdadır. Atom numarası 20’nin üzerindeki ağır çekirdeklerde nötron sayısı, proton sayısından fazla ise bu çekirdekler daha kararlıdır. Çünkü protonlar, itme kuvveti oluştururken nötronlar çekim kuvveti oluşturmaktadır. Dolayısıyla çekim kuvveti, itme kuvvetinden büyük olursa atom daha kararlı bir yapıda olur. Nötron sayısının artması ile oluşan bu durum sınırsız değildir. Belirli bir noktadan sonra nötron sayısının artması, atomu kararlı hâle getirmez. Atom numarası 83’ten daha büyük olan atomların çekirdekleri kararsızdır (aşağıdan grafiğine bakabilirsiniz). Bu atomlar, çeşitli yollarla enerji kaybeder.

Ek olarak kararsız atomlar diğer bir deyişle elektron alıp vermeye yatkın olan normal atomlardır. Kararlı olan atomlarda anyon veya katyonluk aranmaz fakat kararsız atomlar elektron alırlarsa eksi yüklü yani anyon eğer elektron verirlerse artı yüklü yani katyon olurlar.

  • Kararsız atomlara örnek elementler ==> Sodyum/Na(2-8-1), Oksijen/O(2-6)

Kaynak = MEB


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*