Karate Kuşakları ve Renkler Sıralaması

Karate Kuşakları ve Renkler Sıralaması

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere karate,aikido ve judo gibi spor dallarında yer alan tüm kuşakları ve bunların renk sıralamasını belirteceğiz.Umarız faydalı olur.

Karate ve benzer spor dallarında sırasıyla en kötüden iyiye doğru beyaz,sarı,turuncu,yeşil,mavi,kahverengi ve siyah kuşaklar vardır.Yani toplam 7 kuşaktan oluşur.Beyaz kuşak yeni başlamış anlamına gelir ve siyah kuşak ise son seviye anlamına gelir.Bu renk kuşakları ise dohai,kohai ve senpai şeklinde 3 sınıfta incelenir.Dohai en düşüğü, kohai ortancası ve senpai ise en üst rutbedekidir.Şimdi bunları sırasıyla paylaşalım.

Dohai Sınıfı

1-) Beyaz Kuşak

Beyaz kuşak ilk kuşaktır.Yeni başlayanlar direkt olarak beyaz kuşaktan başlamış olurlar.Beyaz kuşak masumiyeti simgelemektedir.Dohai sınıfına ait tek kuşak beyaz kuşaktır.

Kohai Sınıfı

2-) Sarı Kuşak

Ardından sarı kuşak gelir.Burada ise kohai sınıfı başlamıştır.Sarı kuşak kök salmak anlamına gelmektedir.

3-) Turuncu Kuşak

Turuncu kuşak 3. kuşaktır.Turuncu kuşak ise memnuniyet ve verimlilik anlamına gelir.

4-) Yeşil Kuşak

Yeşil kuşak turuncu kuşaktan sonra gelen 4. derece kuşaktır.Büyümek anlamına gelmektedir.

5-) Mavi Kuşak

Artık yavaş yavaş en iyi kuşağa doğru gidiyoruz.Kohai sınıfının son kuşağı mavi kuşaktır.En iyi 3. kuşaktır.Mavi kuşak gelişmek anlamına gelir.

Senpai Sınıfı

6-) Kahverengi Kuşak

Geldik senpai sınıfına.Senpai sınıfındaki ilk kuşak kahverengi kuşağıdır.Siyahtan sonraki en iyi kuşaktır.Kahverengi kuşak tehlike anlamına gelmektedir.

7-) Siyah Kuşak

En iyi kuşak ise siyah kuşaktır.Artık siyah kuşağı alan birisi bu alanda en iyisi olmuş demektir.Tabii ki siyah kuşağın da içinde kendine ayrılan bölümleri var.Bunlar ise yıllar geçtikçe sporculara veriliyor.Yani bunun sınavla alakası yok.Mesela siyah kuşak oldunuz ardından 5 yıl beklediniz siyah kuşağın bir üstü seviyesine geçersiniz.Siyah kuşak ise ustalık ve olgunluk anlamlarına gelmektedir.

Karate ve benzer spor dallarındaki kuşaklar ve renkler sıralaması bu şekildedir.Yorumlarınızı bekliyoruz teşekkürler.


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Yapılan Yorumlar (4)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.